Na trh sa zrejme chystá Tesla Model Y s najdlhším dojazdom

4

Uniknuté certifikačné dokumenty naznačujú, že na európsky trh sa chystá nová verzia elektromobilu Tesla Model Y. A to Long Range RWD, ktorá bola avizovaná ešte v roku 2019, doteraz však nebola uvedená do predaja. Súčasná verzia by pritom podľa dokumentov mala ponúknuť lepšie parametre, vrátane vôbec najvyššieho dojazdu v rámci modelu.

Aktuálne spoločnosť Tesla predáva 3 verzie celosvetového bestselleru za rok 2023, ktorým je Model Y. A to základnú verziu kedysi označovanú ako „Standard Range“, ktorá ponúka kapacitne menšiu batériu a pohon zadnej nápravy (RWD), „Long Range“, ktorá ponúka kapacitne väčšiu batériu a pohon oboch náprav (AWD), ako aj „Performance“, ktorá je v podstate športovejším variantom verzie Long Range.

A na fóre TTF sa opäť objavili dokumenty, ktoré sa týkajú certifikácie elektromobilov značky Tesla v Európe. A to od používateľa s nickom eivissa, ktorý zdá sa stojí za väčšinou doteraz zverejnených dokumentov tohto typu. Aktuálne dokumenty sa pritom týkajú novej verzie Tesly Model Y s označením Long Range RWD.

To znamená, že ide o verziu s kapacitne väčšou batériou a pohonom zadnej nápravy, ktorá je pravdepodobne zameraná na čo najväčší dojazd. Túto verziu spolu s dnes dostupnými verziami pritom Tesla avizovala už v rámci predstavenia Modelu Y v roku 2019. Doteraz sa však nedostala na trh.

Odhalené údaje

Spomínané certifikačné dokumenty naznačujú, že Tesla Model Y Long Range RWD by sa mohla dostať na európsky trh onedlho. A v nich nájdeme aj údaje ohľadom pohotovostnej hmotnosti – 1 959 kg, testovaného výkonu – 220 kW, krútiaceho momentu – 350 Nm či maximálnej rýchlosti 217 km/h.

Väčšinu však zrejme najviac zaujíma dojazd modelu Tesla Model Y Long Range RWD. V dokumentoch sa uvádza viacero hodnôt. A to „nameraný čistý dojazd“ 605,8 km (WLTP) a „deklarovaná hodnota“ 600 km (WLTP) v prípade štandardných 19″ kolies, resp. 579,6 / 565 km (WLTP) v prípade príplatkových 20″ kolies.

Krátke porovnanie

Pre porovnanie, verzia Long Range AWD (pohon oboch náprav) ponúka na 19″ kolesách „odhadovaný“ dojazd 565 km (WLTP) a na 20″ kolesách certifikovaný dojazd 533 km (WLTP).  A v ešte roku 2019 Tesla avizovala dojazd 540 km (WLTP) či max. rýchlosť 209 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,8 s. Prípadná cena síce nie je známa, ale je takmer isté, že tá by bola niekde medzi cenami základnej a Long Range (AWD) verzie.

Predzvesť Modelu Y „Juniper“?

Zaujímavé tiež je, že Tesla Model 3 vo verzii Long Range RWD sa na európskom trhu objavila v apríli, resp. máji 2023, pričom v septembri bol na trh uvedený modernizovaný Model 3 „Highland“. Tesla Model Y Long Range RWD tak teoreticky môže byť predzvesťou modernizovaného Modelu Y, ktorý by sa mal vyvíjať v rámci projektu menom „Juniper“.

tesla model y juniper

Zdroj fotografie: CocheSpias1/Instragram

A spomínaný používateľ fóra TTF, ktorý zverejnil aktuálne certifikácie, uvádza, že dokumenty tohto typu sa objavujú v priemere najviac 3 mesiace pred uvedením certifikované modelu na trh. Takže čisto teoreticky by sme sa Tesly Model Y Long Range RWD mohli dočkať cca do júla a následne Modelu Y „Juniper“ okolo konca roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla news: 2-miestny Model Y a nový Model 3P s podstatne vyšším výkonom
Modernizovaná Tesla Model Y „Juniper“ zrejme na prvých špionážnych záberoch
Tesla: Model Y zdražel aj „v SR“, nový showroom v ČR
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  • Ahoj JD, aj ja držím Tesle palce na ceste pokroku, mám však pocit, že podľa informácií v tomto článku, ak neprešľapuje, tak zatiaľ len dupe na mieste! TMY Long Range RWD predsa neprináša nič „revolučne“ nové! To by mohol priniesť až spomínaný TMY Juniper! Musíme byť trpezliví, a s chválou ešte trochu počkať! 🙂

   • To že Tesla prišla z modelom TMY LR RWD znamena len to, že z pôvodného modelu chcu vyťažiť čo sa da. Takato verzia je velmi žiadana kôli dojazdu a preto sa aj na skolnku života aktualnej TMY bude dobre predavať a veľa ľudi jej može dať prednosť pred nastupcom.
    Z môjho pohľadu maju pripravený termin anstupu nove TMY Juniper ale dovtedy nemožu dovoliť aby ludia „čakali“ na novy model. Takže ponuknu LR RWD a tým oslovia a presvedčia časť kupujucich aby si kupili aktualnu verziu. Vyrobne linky sa nezastavia.
    Bola by to veľka strata, ak by nemali čo ponuknuť a ludia by už len čakanli s kupou na nový model.
    Preto je TMY LR RWD, nema ohuriť niečim novym ,ale ma presvedčiť tým najlepším čo vie aktualna verzia ponuknuť.

    • Máš pravdu! Každý výrobca bojuje s obratom, keď končí starší model a prichádza novší. Budú musieť siahnuť aj po akciových zľavách. Technicky to však nie je žiadny pokrok, len uberú jeden motor, káble a to aj zo software, aby ich nehľadal! 🙂 A tak môžu dať aj lepšiu „akciovku“!

     Ja som len chcel, aby tento technický krok nebol považovaný za pokrok. A ako si to ty doplnil, skôr to môže byť strategický ekonomický „úkrok“, „nepriateľmi“ TESLY môže byť bratý aj ako „úskok“! 🙂 Taká je doba! ….

Pridajte komentár