Tesla Model Y má zrejme lepšie odhlučnenú kabínu ako Model 3

0

Potom ako sa Tesla Model Y dostala na trh, začali sa objavovať informácie, že by mohla byť „tichšia“ ako Model 3. A to z hľadiska hluku, ktorý preniká do kabíny. Reverzné inžinierstvo Modelu Y to pritom s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdilo.

Hluk je stresový faktor, preto si vodiči elektromobilov nevedia vynachváliť ticho, ktoré prinášajú. Obzvlášť v porovnaní so spaľovacími vozidlami. Avšak nie je ticho ako ticho, pričom to nezávisí len od úrovne „hlučnosti“ pohonného systému, ale aj izolácie posádky od ďalších ruchov.

No a „izolácia“ je ďalším rozdielom medzi Teslou Model Y a Modelom 3, ktorý odhalil Sandy Munro v rámci reverzného inžinierstva Modelu Y. Tesla tak zrejme zareagovala na podnety niektorých zákazníkov, ktorí sa sťažovali, že do kabíny Modelu 3 preniká pri vyšších rýchlostiach väčší hluk, ako by si želali.

To sa pravdepodobne týkalo najmä vozidiel z prvých výrobných „várok“, pričom Elon Musk v októbri minulého roka povedal, že Model 3 sa v tomto smere časom dočkal výrazného zlepšenia. A podľa aktuálnych odhalení Sandyho Munra sa zdá, že v prípade Modelu Y nebude nutné čakať na dodatočné vylepšenia.

Použitie rôznych izolantov

Rozobratie Modelu Y ukázalo, že tzv. firewall (časť karosérie, ktorá oddeľuje priestor pod prednou kapotou od priestoru pre cestujúcich) je prekrytý „kobercom“ zo sklolaminátu. Tento materiál je pritom nielen dobrým tepelným, ale aj zvukovým izolantom.

Vnútro firewall smerujúce ku kabíne je taktiež odlišné. Tesla tu použila polyuretán (PUR) a termoplastický polyolefín (TPO). PUR sa bežne používa napr. na tlmenie zvukových vĺn v rámci miestností. TPO sa zas využíva pri zastrešovaní či inej tepelnej a zvukovej izolácii.

V Tesle Model Y tiež nájdeme tlmiace a tmeliace pásky, ktorých úlohou je eliminácia hluku a vibrácií smerom od podlahy. Tie sa pritom nachádzali najmä v zdanej časti, ktoré sú náchylnejšie na neželaný hluk a vibrácie.

Zdroj: Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla si patentovala novú technológiu skla. Redukuje hluk a zlepšuje tepelnú izoláciu
Tesla Model Y dostane karosériu inšpirovanú hračkárskym autíčkom, hovorí Musk
Dojazd Tesly Model Y významné ovplyvnil inovatívny systém „Octovalve“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár