Tesla Model Y sa má začať vyrábať v Nemecku do roka, hovorí brandenburský minister

4

Na základe doterajších problémov by sa mohlo zdať, že prvá európska továreň spoločnosti Tesla, tzv. Giga Berlin, by mohla mať problém s dodržaním naplánovaných termínov. Miestny minister hospodárstva však uvádza, že výroba Tesly Model Y v novom závode by mala začať do roka.

Továreň spoločnosti Tesla v Nemecku čelila viacerým výzvam. Na časti pozemku, kde vyrastie, sa totiž nachádzal les, ktorým bol síce komerčný, svoje útočisko si v ňom však našli chránené živočíchy, ktoré bolo potrebné presídliť. Ešte predtým, ako aj samotným výrubom, ale bolo potrebné odstrániť nevybuchnuté bomby z 2. svetovej vojny, ktoré sa nachádzali na jeho území.

Navyše, podľa ekologických aktivistov by mohla továreň Giga Berlin ohroziť tamojšie vodné zdroje. A práve táto záležitosť ešte nie je vyriešená. A do toho ešte prišla koronakríza. Mohlo by sa teda zdať, že dávnejšie prezentovaný plán, ktorý hovoril o spustení výroby v júli budúceho roka, je nedosiahnuteľný.

Stále na dobrej ceste

Na základe slov Joerga Steinbacha, ministra hospodárstva spolkového štátu Brandenbursko, v ktorom má európska Tesla Gigafactory vyrasť, by však mohli európske Tesly Model Y začať schádzať z výrobných liniek ešte o čosi skôr. Očakáva totiž, že problémy ohľadom vody budú vyriešené v septembri a predpokladá, že výroba bude spustená v prvej polovici budúceho roka, píše Bloomberg.

Tesla sa snaží postaviť európsky závod rýchlejšie, ako tomu bolo v Číne, kde to trvalo necelý rok. Miestni úradníci sú pritom v každodennom styku s predstaviteľmi kalifornskej spoločnosti, vrátane víkendov. Na stole majú viacero problémov, ktoré sa týkajú napríklad energií, vlakového spojenia či byrokratických prekážok.

Rokovania nemajú byť ľahké, avšak podľa Steinbacha by Tesle nemalo nič stáť v ceste. Dodal, že teraz je už projekt výstavby za bodom návratu. Aktuálne zábery pritom ukazujú, že na pozemku, kde má Giga Berlin vyrásť, je pomerne rušno.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly „Made in EÚ“ s kvalitnejším lakom. Cybertruck bez laku, avšak s polepmi
Ďalšia továreň Tesly v Británii? Tamojšia vláda údajne hľadá pozemok
Európska továreň Tesly má napredovať rýchlejšie ako kedysi tá čínska

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

    • To asi nie. Príliš veľa očí pozerá na tento projekt a prípadná „domáca automobilová lobby“ by si tým pekne „nakadila“ do vlastného.

Pridajte komentár