Tesla news: Model Y v Európe, Cybertruck „Plaid“, odklad „Battery Day“

0

Elon Musk bol opäť aktívny na sieti Twitter, a tak sme sa dozvedeli ďalšie novinky z kuchyne spoločnosti Tesla. Oznámil pritom, kedy možno očakávať dodávky Tesly Model Y v rámci Európy, extrémnu verziu už tak extrémneho pickupu Cybertruck („Plaid“) a odklad tzv. „Tesla Battery Day“, v rámci ktorého sa okrem iného očakáva predstavenie novej revolučnej batérie.

V polovici minulého roka šéf Tesly informoval, že vo februári alebo marci 2020 sa uskutoční „Tesla Battery Day“, pričom na jeho adresu uviedol:  „V rámci Dňa Batérií sa chystáme komplexne prehodnotiť batérie na úrovni chémie článkov, modulov, celého balenia, architektúry a výrobného plánu, ktorý bude smerovať k produkcii 1 TWh batériových článkov ročne.“

Vo februári tohto roka „dodal„, že sú v oblasti batérií na „super-hlbokej“ úrovni, pričom sa chystajú prezentovať „veľmi presvedčivý príbeh“. A to v rámci Battery Day, ktorý Musk medzičasom posunul na „pravdepodobný“ apríl. Podľa neho sa pritom máme tešiť na „ohromujúcu“ technológiu.

Dnes už vieme, že Battery Day sa tento mesiac neuskutoční, a to kvôli problémom súvisiacim s novým koronavírusom. Musk pritom ohľadom termínu konania tohoto veľmi očakávaného podujatia uviedol nasledovné: „Teraz je ťažké predikovať termíny. Pravdepodobne to odložíme na polovicu mája.“

Cybertruck v špeciálnej verzii „Plaid“?

Ďalší zaujímavý tweet sa týkal pripravovaného pickupu Tesla Cybertruck. Na jeho adresu totiž Musk napísal: „Cybertruck Plaid je to, v čom budem jazdiť.“

Toto troška motá hlavu, keďže Plaid je označenie pre avizované nové 3-motorové pohonné jednotky elektromobilov Model S, Model X a Roadster 2. Cybertruck pritom bude „štandardne“ dostupný vo verziách s 1, 2 aj 3 motormi. Takže teraz nevieme, či 3-motorová verzia „Tri Motor“ je zároveň Plaid verzia alebo 3-motorová verzia bude dostupná aj v „extrémnejšom“ variante s označením Plaid, keďže Musk v minulosti spomínal nielen pohonnú jednotku Plaid, ale aj režim Plaid.

Takže teoreticky by mohla dostať verzia „Tri Motor“ výkonnejší variant alebo „len“ nový jazdný režim pre ešte rýchlejšiu jazdu. Sme teda zvedaví, či Tesla nakoniec urobí už tak extrémny 3-motorový Cybertruck so zrýchlením z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,9 s ešte extrémnejším alebo sa bude toto zrýchlenie vzťahovať k verzii Plaid.

Model Y v Európe

Ako najzaujímavejší tweet od Elona Muska sa zrejme javí ten, v rámci ktorého odpovedá na otázku, kedy sa začne Tesla Model Y dodávať do Švajčiarska. „Asi za rok. Mal by prísť z Giga Berlín,“ reagoval Musk.

To naznačuje, že predchádzajúce neoficiálne správy o tom, že Tesla Model Y sa nebude dovážať do Európy, by mali byť pravdivé. Tiež by to naznačovalo to, že Tesla má v pláne spustiť výrobu vo svojej chystanej európskej továrni skôr, ako pôvodne oznámila (júl 2021).

To by bol určite veľmi agresívny cieľ, nakoľko ešte len pripravuje „pôdu“ pre spustenie výstavby. V Číne to však zvládla za necelý rok. Nemecko však nie je Čína a limitom môžu byť napr. tamojšie pracovné zákony a zrejme aj aktuálna situácia okolo nového koronavírusu. Snáď nás ale Tesla milo prekvapí.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla je s Modelom Y na dobrej ceste k sci-fi továrni, kde „stroje vyrábajú stroje“
Je v Európe záujem o Teslu Cybertruck? Top 10 krajín podľa počtu rezervácií
Tajný batériový projekt Tesly, “Roadrunner”, odhalil prvé informácie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár