Predčasné dodávky Tesly Model Y pre Európu by mohla zabezpečiť Čína

0

Po správe, že do Európy sa bude dovážať v Číne vyrábaná Tesla Model 3, tú máme novú správu, v ktorej sa tvrdí niečo podobné ohľadom Tesly Model Y.

V priebehu tohto roka Elon Musk uviedol, že Tesla Model Y sa nebude dovážať z USA do Európy. V apríli dodal, že na švajčiarskom trhu sa jej dočkajú zhruba o rok, pričom príde z európskej továrne Giga Berlin. Pritom podľa pôvodných plánov mala byť spustená produkcia európskeho Modelu Y zhruba v polovici budúceho roka.

Výstavba Giga Berlin napreduje veľmi rýchlo, možno rýchlejšie ako sa čakalo. Napriek tomu sa zdá, že spustenie výroby „začiatkom roka 2021“, ako aktuálne avizuje konfigurátor pre mnohá európske trhy, by mohlo byť v prípade nemeckej továrne pomerne ambicióznym plánom.

V tomto kontexte by preto na čerstvej neoficiálnej správe, s ktorou prichádza Tesmanian, niečo mohlo byť. Portál uvádza, že od ich zdroja, ktorý má byť oboznámený s touto záležitosťou a ktorý nechcel byť menovaný, že masová výroba Tesly Model Y v Číne začne v decembri, pričom tento model sa má dovážať aj do Európy.

Zdroj tvrdí, že Giga Shanghai rozširuje svoje kapacity, aby mohla produkovať elektromobily nielen pre domáci trh. Minulý mesiac pritom agentúry Bloomberg a Reuters informovali, že do Európy sa má vyvážať aj Tesla Model 3 „Made in China“ (MIC).

Prvými zahraničnými trhmi, kde sa Tesla Model Y MIC „pozrie“, by mohli byť Južná Kórea a Japonsko. Zdroj však tiež hovorí, že v decembri má „štartovať“ aj Model Y pre Európu. To síce úplne presne nesedí so spustením výroby na začiatku roka 2021, ktoré avizujú európske konfigurátory, medzičasom však mohli produkčné plány v Číne napredovať rýchlejšie, ako sa čakalo.

Berlínsky Model Y si počká na nové batérie

Ďalšou vecou, pre ktorú by sa táto správa mohla javiť dôveryhodne je to, že Elon Musk včera potvrdil, že elektromobily z Giga Berlin budú využívať nové štrukturálne batérie s novými článkami 4680. Tieto články sa pritom vyrábajú zatiaľ len v rámci pilotnej prevádzky v USA. Ich masovejšia výroba sa očakáva zhruba o rok. Navyše výroba batérií v Giga Berlin je naplánovaná až v rámci druhej fázy.

Šéf Tesly tiež uviedol, že v Berlíne sa zavedie množstvo nových technológií, čo podľa neho „znamená značné výrobné riziko“. A dodal, že americký závod vo Fremonte a čínska továreň Giga Shanghai by mali zaviesť nové technológie cca o 2 roky, keď sa osvedčia v Giga Berlin. Takže prvotná výroba Tesly Model Y s úplne novou podvozkovou architektúrou a batériou v Giga Berlin, by mohla byť skôr „beta-testom“.

To môže budiť dojem, že zákazníci sa tak skoro nedočkajú masovejších dodávok Modelu Y „Made in Europe“. A toto obdobie by mohla pomôcť preklenúť práve čínska továreň, ak dokáže vyrábať Model Y nad rámec domáceho dopytu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla zlacnila Model 3 MIC, dosiahla predajný rekord a kúpila novú firmu
Šéf koncernu VW otestoval Teslu Model Y. Je to pre nich „referenčný elektromobil“
Test spotreby a dojazdu Tesiel Model Y, 3, S a X pri diaľničnej rýchlosti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár