Tesla informuje prvých zákazníkov o spustení dodávok Modelu Y

2

Tesla Model Y sa chystá k prvým zákazníkom. A to oveľa skôr ako sa čakalo. Prví „šťastlivci“ sa pritom dočkajú už v marci.

Crossover strednej triedy Tesla Model Y síce do značnej miery vychádza zo sedanu Model 3, ide však o „unikát“. Je to totiž prvý model od Tesly, ktorý príde na trh skôr (podstatne skôr), ako bolo v pláne. Prechádzajúce modely pritom meškali, a to aj „poriadne“ dlho.

Pôvodný plán Tesly zahŕňal spustenie dodávok Modelu Y na jeseň tohto roka. Neskôr Tesla oznámila, že program Modelu Y rýchlo napreduje a posunula dodávky na leto. A minulý mesiac oznámila, že nízko-objemová sériová výroba bola spustená v priebehu januára.

Ako uvádza Teslarati, aktuálne už rozposiela prvým zákazníkom e-maily, v ktorých upozorňuje, že Tesla Model Y príde čoskoro. Informuje pritom, že vozidlo bude pripravené na doručenie v marci. A zákazníkov vyzýva, aby si vybrali konkrétny dátum doručenia, ktorý im vyhovuje („rezervačný kalendár“ začína dátumom 15. marec). Tí potom dostanú upozornenie, aby sa prihlásili do zákazníckeho účtu a dokončili všetky potrebné kroky.

Zdá sa teda, že úplne prvé Tesly Model Y budú doručené 15. marca, a to bežným zákazníkom (na základe viacerých diskusií), nie zamestnancom Tesly či SpaceX, ktorí boli bežne prvými adresátmi nových modelov. Je tak možné, že tí už svoje vozidlá dostali, keďže sériová výroba funguje už od januára, pričom na ďalšie dodávky je čas do 15. marca.

Ako už býva zvykom, prvé vozidlá by mali putovať zákazníkom, ktorí žijú v blízkosti továrne, kde sa vozidlo vyrába (Fremont, Kalifornia). Upozornenia však dostávajú aj zákazníci z iných amerických štátov, tí však majú očakávať dodanie neskôr, napr. v apríli/máji.

Na základe viacerých diskusií sa zdá, že prvé dodávky budú zahŕňať najdrahší a najvýkonnejší variant „Performance“, čo nie je žiadnym prekvapením. Potom by mala nasledovať verzia Long Range a až neskôr cenovo najdostupnejší variant Standard Range.

Čo Európa?

Samozrejme nás najviac zaujíma, kedy sa dostane Tesla Model Y do Európy, resp. na Slovensko. Dátumy možného spustenia dodávok v rámci konfigurátorov pre európske trhy zatiaľ nemuseli byť aktualizované, každopádne v rámci nich Tesla uvádza, že výroba bude spustená začiatkom budúceho roka (Long Range a Performance), resp. v roku 2022 (Standard Range). V polovici roka 2021 by pritom mala byť spustená výroba tohto modelu aj v továrni v Berlíne.

Európska verzia sa bude od tej americkej zrejme líšiť minimálne nabíjacím portom (CCS vs. proprietárny). Nemusí však byť úplne vylúčené, že Tesla vybaví aj americký Model Y portom CCS, keďže je v organizácii, ktorá presadzuje CCS ako globálny štandard. Avšak to by musela aktualizovať veľké množstvo svojich nabíjacích staníc v Severnej Amerike. V tomto smere sa však neobjavili žiadne informácie. Takže je to veľmi málo pravdepodobné.

Tesla teda bude musieť dodatočne prispôsobiť výrobu odlišnej európskej verzii, pričom najskôr sa bude snažiť uspokojiť domáci dopyt. Zdá sa tiež, že menšie európske trhy ako Slovensko, prídu na rad až po tých väčších, čo naznačuje nemožnosť rezervácie Tesly Model Y v rámci českej a „other Europe“ verzie konfigurátora.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Model Y bude kľúčovým produktom Tesly „Made in Germany“
Tesla zvýšila dojazd Modelu Y a odhalila jeho sériovú verziu
Tesla Model 3 vs. Tesla Model Y. Ktorý elektromobil si vybrať?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Nádherná správa. Model Y. Super!
  A to v takýto škaredý deň. A prečo je taký škaredý? No pretože je 25. február a vonku je + 10 st. Celzia a rastú snežienky.
  Ešte pred 20 rokmi bola o takomto čase „kosa ako hrom“, kopy zamrznutého snehu. Dnes je blato.
  A ešte dávnejšie predtým sme sa ako decká na dejepise učili, že 25. februára bol akýsi „Víťazný február“.
  To už dnes naozaj nezaujíma nikoho.
  Ale ten chýbajúci sneh nás zaujíma. A to veľmi!
  A práve takí krásavci, ako sú modely S, X, 3, Y, SEMI a iné od Tesly a ich nepokrvných príbuzných od iných značiek ukazujú ten správny smer. Dôležité je to smerovanie.
  A to je len začiatok. Treba pomaly ale dôsledne likvidovať určité vžité technológie. (Nielen uhoľné elektrárne!)
  Fakt – dôležité je to smerovanie!

Pridajte komentár