Tesla zvyšuje ceny Modelu Y, ktorý sa ešte ani nevyrába

0

Nedávne predstavenie kompaktného SUV Tesla Model Y prinieslo aj prekvapenie v podobe zverejnenia cien všetkých plánovaných verzií, ako aj možnosť konfigurácie a predbežnej objednávky. Spoločnosť však tieto ceny aktuálne zvýšila.

Ešte pred predstavením Tesly Model Y Elon Musk informoval, že novinka bude zhruba o 10 % väčšia a o 10 % drahšia ako Model 3. A to sa neskôr potvrdilo. Model Y bude pritom dostupný vo väčšine verzií, v akých sa ponúka Model 3, z ktorého do značnej miery vychádza.

Aktuálne je možné predobjednať verzie Long Range (540 km WLTP, zadný náhon), Dual Motor (505 km WLTP, 4×4) a Performance (480 km WLTP, extra výkonná verzia 4×4). V americkom konfigurátore bola dostupná aj základná verzia Standard Range (390 km WLTP, zadný náhon), tá však bola aktuálne odstránená.

Pôvodne zverejnené ceny Tesly Model Y, ktoré boli uvedené aj v konfigurátore a za ktoré bolo možné elektromobil predobjednať boli nasledovné:

  • Standard Range – 39 000 $ (bez DPH – USA)
  • Long Range – 47 000 $ (bez DPH – USA) / 56 000 € (s DPH – Rakúsko)
  • Dual Motor – 51 000 $ (bez DPH – USA) / 60 000 € (s DPH – Rakúsko)
  • Performance – 60 000 $ (bez DPH – USA) / 68 000 € (s DPH – Rakúsko)

Okrem verzie Standard Range, ktorá sa už v ponuke nenachádza, išli ceny všetkých verzií hore o 1 000 $ (USA), resp. 1 000 € (Rakúsko). 1 000-eurové zvýšenie sa zrejme dotklo všetkých „EURO“ trhov, na ktorých je dostupný konfigurátor Modelu Y.

Electrek však informuje, že tí, čo stihli Teslu Model Y predobjednať pred zvýšením cien, vidia na stránke s prehľadom objednávky pôvodnú cenu. Je tak pravdepodobné, že si budú môcť kúpiť nakonfigurované vozidlo za túto sumu.

Dôvod zvýšenia cien?

Oficiálny dôvod zvýšenia cien elektromobilu Tesla Model Y nepoznáme, môže to však mať súvis so zmenou cenníka Tesly Model 3. Ako sme už informovali, Tesla nedávno rapídne znížila ceny všetkých svojich modelov, niekde až o 100 000 $. Uviedla pritom, že tak môže urobiť vďaka tomu, že zruší takmer všetky svoje showroomy, čo jej ušetrí značné množstvo peňazí.

Zakrátko však svoje rozhodnutie zmenila a rozhodla sa ponechať veľkú väčšinu svojich prevádzok Tesla Store a Gallery. Dôsledkom toho oznámila opätovné zvýšenie cien (od 2. apríla) svojich elektromobilov, avšak v priemere „len“ o 3 %. To sa pravdepodobne dotkne aj Modelu 3 (s výnimkou štandardného modelu za 35 000 $), tak tomu Tesla zrejme prispôsobila aj ceny Modelu Y, aby bol zachovaný spomínaný 10 % rozdiel.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model Y predstavená! Je to SUV verzia Modelu 3
Výrazne zlacnenie elektromobilov Tesla vyvolalo protesty majiteľov
Kontroverzný Fisker poodhalil konkurenta Tesly Model Y

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár