Tesla Model Y významne zlacnela aj „v SR“. Stojí menej ako Model 3

10

Zdá sa, že prichádza ďalšia vlna zlacňovania elektromobilov Tesla. V rámci Európy sa zatiaľ týka zrejme „len“ modelu Tesla Model Y. Ten má teraz veľmi zaujímavú cenu. A to aj v rámci slovenského konfigurátora, pričom podliezol cenu sedanu Model 3.

Nedávno sa objavili správy, že Tesla v Číne zlacnila väčšinu verzií modelov 3 a Y o cca 3 až 6 %. A aktuálne sa dočkala ešte väčšieho zlacnenia Európa, vrátane Slovenska. A to v prípade Modelu Y.

Aj keď to samozrejme nemusí nevyhnutne súvisieť, toto zlacnenie prichádza nie dlho potom, čo sa objavili nové správy ohľadom chystanej modernizovanej Tesly Model Y „Juniper“, ktoré naznačujú, že plán pre jeho zavedenie do výroby sa urýchľuje. Nedávno sa tiež objavila prvá „špionážna“ fotografia, na ktorej je pravdepodobne vynovený Model Y.

„Zľava“ až 4 000 €

Aktuálna cena Tesly Model Y v slovenskom konfigurátore je 35 990 € („Standard Range RWD“), 41 990 € (Long Range), resp. 47 490 € (Performance). A to predstavuje významné zlacnenie, keďže predtým boli ceny základného modelu a verzie Long Range 39 990 €, resp. 44 990 €.

tesla model y

Zdroj fotografie: Tesla

V prípade verzie Performance sme si nie úplne istí predchádzajúcou cenou. Takto pred rokom bola „u nás“ zlacnená na 53 990 €, v apríli 2023 na 50 990 € a následne zrejme ešte na 50 490 €. A zaujímavé je, že Model Y je teraz lacnejší ako modernizovaný Model 3 („RWD“: 36 490 €, Long Range: 43 490 €).

Zdôrazňujeme pritom, že uvádzané ceny sú bez DPH a súvisiacich poplatkov vo výške 880 €. A tiež pripomíname, že elektromobily Tesla objednané cez slovenský konfigurátor je potrebné vyzdvihnúť v holandskom doručovacom centre alebo zabezpečiť ich dovoz na Slovensko na vlastné náklady.

tesla model y

Zdroj ilustračnej fotografie: Tesla Model Y

Ceny v iných krajinách

Samozrejme, elektromobily Tesla je možné kúpiť aj v iných európskych krajinách, kde môžu vyjsť aj lacnejšie. Pre porovnanie, napr. v Nemecku sa aktuálne Model Y predáva za 42 990 €, 49 990 €, resp. 55 990 € s tamojšou DPH. Podľa agentúry Reuters to predstavuje zlacnenie o 1 900 € v prípade základného modelu a 5 000 € v prípade zvyšných verzií. V európskych krajinách, kde bežne bývajú Tesly najlacnejšie, sú pritom ceny rovnaké ako v Nemecku.

Komentár spoločnosti Tesla

Nie je zvykom, aby spoločnosť Tesla komentovala zlacňovanie svojich elektromobilov. Aktuálne však tvrdí, že zníženie cien vyplýva zo zvýšenej časovej a nákladovej efektivity, a to vďaka používaniu originálnych riešení a inovatívnych výrobných technológií, píše Ecomento. A dodáva, že nižšie náklady pretavila do cien pre zákazníkov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vynovená Tesla Model Y „Juniper“ sa má chystať na výrobu v Giga Shanghai
Modernizovaná Tesla Model Y „Juniper“ zrejme na prvých špionážnych záberoch
Koľko zarobí Tesla na jednom predanom elektromobile po mnohých zlacňovaniach?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

  1. Stále sa márne snažia o moju priazeň!

    Ja som naďalej v pohode! Napriek všetkým sľubom a prísľubom, prenechám prvé skúsenosti s novými TESLAMI zatiaľ na „iných“, a aktuálne zníženie TMY zjavne súvisí s nástupom TMY Juniper ! …..

  2. kazde zlacnenie je dobra sprava..skoda, ze prislo potom, ako sme objednali ID4 (vtedy stala Yka vyrazne viac)…

    s ID sme pokojni a mozno raz motyka vystreli a kupime druhe EV a bude to Tesla…a hlavne zlacneju jazdne 😉

  3. Veľká Británia už pripravuje zdanenie elektrombilov myslím od budúceho roku nakoľko majú výpad z palivových daní. Onedlho to bude aj v celej EU

Pridajte komentár