Tesla Model Y: Nové informácie o možnej cene, dojazde či pohone

0

Predstavenie kompaktného SUV Tesla Model Y sa blíži, pričom sa začínajú objavovať súvisiace informácie. Avšak tie sú zatiaľ len neoficiálne či nepodložené. To však nemusí znamenať, že nemôžu byť pravdivé.

Ako sme už informovali, Elon Musk už schválil výrobnú verziu Tesly Model Y. Tú nám má výrobca predstaviť v marci, pričom sa má začať produkovať v roku 2020. V uniknutých interných dokumentoch Tesly sa v tejto súvislosti spomínalo leto 2020 a americká továreň Gigafactory 1, ako aj čínska Gigafactory 3, kde by mala výroba začať o pár mesiacov neskôr.

Ďalšia zaujímavá neoficiálna infomácia hovorila o 3. rade sedadiel. Tá je však vzhľadom na to, že novinka má vychádzať z Modelu 3, diskutabilná. Aj keď rázvor Modelu 3 (2 875 mm) nepatrí k najmenším. Web TheTeslaShow aktuálne prostredníctvom Twittera informuje o „neohlásených“ detailoch, ktoré pochádzajú od „little birdie“ (niekoho).

Jedná sa tak o nepodložené informácie, ktoré ale nedokážeme pri tom mále dostupných informácií ignorovať. Veď ich zdroj môže byť dobré informovaný a blízky Tesle. Na daný tweet pritom upozornil portál Insideevs.

Vyšší dojazd ako Model 3?

V spomínanom tweete sa uvádza, že základná verzia Tesly Model Y má disponovať dojazdom viac ako 400 km, zrejme podľa EPA. To znamená cca o 50 km vyšší dojazd ako v prípade Modelu 3 „Standard Battery“, ktorý sa má začať vyrábať najskôr v máji.

Cena na úrovni Modelu 3?

Podľa TheTeslaShow má cena Modelu Y začínať na sume 35 000 až 40 000 $ bez DPH. V kontexte spomínaného dojazdu však musíme predpokladať, že SUV s pravdepodobne horšou aerodynamikou a vyšším dojazdom ako Model 3, bude vybavené kapacitne väčšou a teda aj drahšou batériou.

Takže rovnaká cena ako v prípade Modelu 3 (35 000 $) je nepravdepodobná. Na druhej strane, vývoj Modelu Y je zrejme lacnejší, nakoľko vychádza z Modelu 3, pričom do výroby sa má dostať v priebehu roka 2020, kedy sa predpokladajú nižšie výrobné náklady Tesly na batérie. Navyše podľa Elona Muska má byť ich kompaktné SUV veľmi efektívne z hľadiska výroby. Nuž, uvidíme.

Len AWD?

Tesla Model Y má disponovať len pohonom oboch náprav (AWD). V prípade Modelu 3 sa pritom za tento typ pohonu priplácalo okolo 5 000 $, čo je ďalší dôvod pre vyššiu základnú cenu ako pri Modeli 3.

Plne autonómny Autopilot?

Na konci zoznamu nepodložených noviniek sa nachádzajú informácie o systéme Autopilot. Tesla Model Y má byť vybavená hardvérovou verziou 3.5 s väčším počtom kamier a radarovým systémom priamo od kalifornskej značky. Vďaka nemu má byť elektrické SUV schopné plne autonómnej jazdy 4. úrovne (2. najvyššia).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikli interné dokumenty k Tesle Model Y. Čo nám prezrádzajú?
Elon Musk hovorí o prioritách Tesly. Prím hrá Model Y a Pickup
Takto by mohla vyzerať Tesla Model C, cenovo dostupný hatchback

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár