Tesla Model Y vyrábaná v Číne bude stáť oveľa menej. Príde aj do Európy?

1

Spoločnosť Tesla v čínskom závode Giga Shanghai už vyrába svoj najnovší elektromobil Tesla Model Y. Prvé dodávky sa dostanú k zákazníkom tento mesiac, a tak sme spoznali aj finálne ceny. Tie sú podstatne nižšie ako pôvodne avizované. Z Číny sa pritom do Európy už dováža Model 3 SR+. A to by sa mohlo týkať aj Modelu Y, kým nebude spustená jeho produkcia v Nemecku.

Výstavba Giga Berlin napreduje veľmi rýchlo, možno ešte rýchlejšie ako sa čakalo. Napriek tomu sa zdá, že spustenie výroby Modelu Y začiatkom roka 2021, ako aktuálne avizuje konfigurátor pre mnohá európske trhy, sa v prípade nemeckého závodu zdá byť pomerne optimistické.

V tomto kontexte by preto na neoficiálnej správe z októbra 2020 mohlo niečo byť. Zdroj, ktorý má byť oboznámený s touto záležitosťou a ktorý nechcel byť menovaný, uviedol, že sériová výroba Tesly Model Y v Číne začne v decembri, pričom tento model sa má dovážať aj do Európy.

V súvislosti so spustením produkcie sa táto správa ukázala ako presná. Sme pritom veľmi zvedaví, či sa naplní aj informácia ohľadom dodávok do Európy. Čína by v takomto prípade pomohla preklenúť obdobie, kým sa Tesla Model Y začne vyrábať v nemeckom závode.

Podstatne nižšie predajné ceny

Aktuálne zverejnené „finálne“ ceny Tesly Model Y „Made in China“ pre domáci trh sú určite pozitívnou správou. Veď stoja v prepočte 42 400 € (verzia AWD Long Range), resp. 46 100 € (najvýkonnejšia verzia Performance), vrátane DPH a pravdepodobne bez dotácií. Pôvodne avizované ceny týchto modelov boli pritom 61 000 €, resp. 66 700 €.

V súvislosti s týmto prudkým znížením cien používateľ siete Twitter Ray4Tesla, ktorý upozornil na zverejnenie nových cien Modelu Y, naznačuje, že pôvodné ceny boli umelo vysoké. Zrejme aby bol podporený predaj Modelu 3. Určitý podiel na znížení cien by však mohlo mať aj naplnenie plánu ohľadom lokálneho dodávateľského reťazca Modelu 3. To sa zrejme netýka len menšieho zo sedanov značky Tesla, keďže ten má s Modelom Y veľa spoločného.

Nuž dúfajme, že ohľadom poklesu cien sa niečoho aspoň z časti podobného dočkáme aj v prípade Tesly Model Y pre Európu, či už v prípade tej z Číny alebo tej „nemeckej“.  V rámci nemeckého konfigurátora sa pritom uvádza cena 59 600 €, resp. 66 600 € (vrátane DPH vo výške 19 %). Samozrejme, ani v prípade z Číny dovážaného Modelu Y nemôžeme očakávať podobne nízke ceny ako na čínskom trhu. Potenciál na aspoň mierne zníženie európskych cien tu však zrejme je.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Európe vyrábaná Tesla Model Y bude vybavená novou štrukturálnou batériou
Tesly Model Y a 3 by sa mali nabíjať rýchlejšie vďaka novým batériám
Tesla potvrdila, že do Európy začína exportovať Model 3 vyrábaný v Číne

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Tie čínske ceny určite nie sú reálne pre európsky trh, ale podľa všetkého by mali byť nižšie ako pôvodne avizované.
    Nuž – každá tisícka sa počíta…

Pridajte komentár