Tesly Model Y a Model 3 sa dočkajú viacerých vylepšení, odhaľuje európsky dokument

3

Dokumenty, ktoré Tesla predložila európskym orgánom, odhaľujú, že elektromobily Tesla Model Y a Model 3 sa dočkajú viacerých vylepšení, noviniek a zmien.

Ako vieme, Tesla svoje elektromobily upgraduje či aktualizuje priebežne. A to aj tie, ktoré predala už dávno, vďaka aktualizáciám na diaľku (OTA). Nie je však ničím výnimočným, že „naraz“ implementuje aj väčšie množstvo zmien.

Zdá sa, že niečo také sa udeje aj v prípade elektromobilov Tesla Model 3 a Model Y určených pre Európu. To totiž odhaľuje dokument, ktorý môže byť súčasťou homologizačného procesu. Dokument sa objavil na nemeckom Tesla fóre (na čo upozornil Electrek), kde už podobný dokument odhalil zvýšenie dojazdu modelov 3 a Y, ktoré sa napokon potvrdilo.

V novom uniknutom dokumente sa pritom okrem iného spomína aj pridanie nového počítača pre infotainment, čo by mohlo súvisieť s čipom AMD Ryzen zlepšujúcim plynulosť infotainmentu, ktorý sa začal nasadzovať v rámci áut vyrobených v Číne.

Zrejme najvýznamnejšou zmenou je však nahradenie klasickej 12V „olovenej“ batérie li-ion batériou (15,5 V), ktorá sa postará napr. o napájanie palubných systémov. O takejto zmene sa v prípade Tesly hovorilo už roky, skutočnosťou sa to však stalo len pomerne nedávno, keď tento druh batérií dostali vlajkové lode Model S a Model X.

Určite poteší aj pridanie vrstveného skla pre zadné dvere, ktoré by malo zvýšiť akustický komfort v kabíne. Predné dvere modelov Y a 3 pritom získali 2-vrstvové sklo len pomerne nedávno. Model Y si polepší o „interiérový kabínový radar“ a upgradovanú infračervenú interiérovú kameru. Nová bude aj karta pre konektivitu.

Podľa uniknutého dokumentu budú elektromobily Tesla Model Y a Model 3 po novom vybavené aj tzv. systémom „Superhorn“, ktorý zgrupuje klaksón, alarm a reproduktor, pričom to má súvis so systémom AVAS (akustický výstražný systém vozidla).

Upgradu sa dočká aj čerpadlo ostrekovača čelného skla, pánty dverí, výplň sedadiel či ich prešívanie. Pridaný bude bočný airbag v rámci sedadla vodiča. Zmien sa dočkajú aj pohonné jednotky Modelu 3 v základnom a top variante (Performance). Model Y dostane nové brzdové kotúče, Model 3 zas update v oblasti brzdových doštičiek.

Aktualizácie sa tiež dočká používateľské prostredie, a to na základe formátu prebraného z vynovených modelov S a X. Tesla Model 3 Performance bude po novom dostupná aj s batériou vybavenou článkami od LG. A Model 3 dostane nový systém pre funkciou AutoPark.

Nuž sme zvedaví, kedy budú vynovené vozidlá dostupné. Vzhľadom na to, že Tesla by mala v najbližších týždňoch spustiť výrobu Modelu Y v novej nemeckej továrni, mohlo by sa to týkať tohto crossoveru „Made in Germany“. A logicky by sa to malo vzťahovať aj na Model 3 dovážaný z Číny, keďže tento model sa min. spočiatku nebude vyrábať v Giga Berlin.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf Tesly ohlásil novú 4-motorovú verziu Cybertrucku a nové „vychytávky“
Solárna strecha od Tesly sa dočkala ďalšieho vylepšenia. Nová škridla má vyšší výkon
Blíži sa „Tesla Network“, ktorá umožní majiteľom Tesiel zarábať zdieľaním svojich áut?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. S vylepšením, či bez vylepšení, na MIkuláša mali byť „prvé“ TESLY Y z GIGA Berlín už vyrobené !!! Tak teda kde všetky sú?! …

    • Spytajte sa nemeckych byrokratov a aktivistov… A povodny plan spustenia vyroby bol jul/august 2021, takze nam prezradte, kde ste vzali toho „Mikulasa“…

    • aaaaa deutz je tu zas s tymi svojimi debilnymi komentami… co sa vobec staras, ked si ziadnu Teslu aj tak nekupis, lebo si lakomy ako stary zid….

Pridajte komentár