Tesla Model X dostala aktualizáciu, ktorá zvyšuje jej výkon a rýchlosť

0

Mnohí súčasní, ako aj noví majitelia Tesly Model X 100D začínajú dostávať od Elona Muska darček. Nová aktualizácia totiž prináša „odomknutie“ výkonu, vďaka čomu je tento elektromobil ešte rýchlejší. Známy youtuber Brooks Weisblat porovnal svoj Model X pred a po aktualizácii, aby sme boli múdrejší. Na čo prišiel?

„Uncorks“ nie je žiadnou novinkou

Aktualizácia výkonu elektromobilov Tesla nie je žiadnou novinkou. Veď pred 8 mesiacmi prebehla „masová“ aktualizácia, ktorá sa dotkla viacerých verzií. Tzv. „uncorks“ („odzátkovanie“), ako to nazýva Tesla komunita, sa vtedy týkala modelov S 75, S 75D, S 100D, X 75D a X 100D.

Vyžaduje aj servisný zásah

V prípade modelov X došlo v minulom roku vďaka navýšeniu výkonu k zlepšeniu zrýchlenia z 0 na 60 MPH (97 km/h) zo 6 s na 4,9 s pri verzii 75D, resp. z 5,2 s na 4,7 s pri verzii 100D. Rovnako ako vtedajšia, tak aj súčasná aktualizácia si okrem softvérovej aktualizácie na diaľku vyžiadala servisný zásah.

Upgrade sa však zrejeme nebude týkať všetkých vozidiel. Aktualizácia je totiž dostupná v rámci určitých VIN čísel, pravdepodobne pre neskôr vyrobené verzie. Podľa skúseností z minulosti sa dá očakávať, že novo-objednané vozidlá budú disponovať zvýšeným výkonom už od výroby.

Rýchlo a komfortne

Brooks uvádza, že mobilný servis Tesly, ktorý vykonáva aktualizáciu výkonu priamo cez vozidlo, bol u neho doma už na druhý deň od zadania požiadavky na zvýšenie výkonu. Zdá sa tak, že sľúbené zvyšovanie kapacít v rámci mobilného servisu Tesla, je realitou.

Aké zlepšenie nameral Brooks?

Brooks Weisblat uvádza, že pred aktualizáciou dosahovala jeho Tesla Model X 100D výkon 380 kW, pričom z 0 na 60 MPH (97 km/h) zrýchlila za 4,6 s (oficiálne 4,7 s) a štvrť-míľovú vzdialenosť dosiahla za 13,2 s. Po aktualizácii sa výkon zvýšil na 409 kW, pričom ten vozidlo dosahuje aj pri polovičnej kapacite batérie. Vďaka tomu sa zlepšili akceleračné časy na 4,4 s, resp 13,0 s.

tesla model x vykon aktualizacia

Priebeh výkonu pred a po aktualizácii. Zdroj: DragTimes/YouTube

Nedošlo teda k takému „odzátkovaniu“ výkonu ako pri minuloročnej aktualizácii, avšak ktorá automobilka vám zdarma a bez zrušenia záruky len tak pridá na výkone 29 kW…? 🙂

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model X vám môže okoreniť, ale aj zničiť manželstvo 🙂 VIDEO
Pozrite si neúspešné pokusy o prevrátenie Tesly Model X v rámci crash testov
“Česká” Tesla Model S s nájazdom 293 000 km je na predaj


Zdroj: Teslarati, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár