Obstojí Model X zo slnečnej Kalifornie v našich zimných podmienkach?

0

Mnohí záujemcovia, ktorí zvažujú kúpu elektromobilov Tesla, si kladú otázku, či sú tieto pretechnizované vozidlá vhodné aj do našich zimných podmienok. Predsa len, najväčší počet testovacích kilometrov najazdili Tesly v Kalifornii, ktorá je jedným z najslnečnejších štátov na svete.

Prvé elektromobily Tesla Model X sa síce začali dodávať už v septembri minulého roka, avšak pre problémy s plnením objednávok, sa dostalo k svojim majiteľom len malé percento vozidiel. Keďže väčšina z nich bola distribuovaná do Kalifornie a jej okolia, prvé správy o skúsenostiach s Modelom X v mrazivých zimných podmienkach, sa začali objavovať až v tomto období.

V prípade Modelu X, sa natíska otázka fungovania konštrukčne veľmi zložitých krídlových dverí Falcon Wings. Je známe, že práve tieto dvere boli Achilovou pätou Modelu X, už od začiatku. Automobilka Tesla Motors musela kvôli ním niekoľkokrát posunúť spustenie distribúcie.

Podľa videí, dostupných na internete sa zdá, že dverám Falcon Wings nerobí mráz žiadny problém. A prekvapujúco ani sneh z neodhrnutej strechy. Síce do kabíny prepadne nejaký sneh, ale nie je to nič strašné.

Od 0:53

Snow + winter + Tesla = Perfect match! #teslax #tesla #teslafan #tesla75d #elonmusk

Video uverejnené používateľom Landry (@landry974),

Asi najväčším problémom dverí Falcon WIngs v zimnom období, však bude sneženie za veterného počasia. Predsa len otvor dverí je veľký a pri bočnom vetre bude tento priestor neodmietnuteľnou pozvánkou pre ľahké snehové vločky.

Problém sa znásobí pri otvorení oboch strán dverí naraz, kedy dôjde k prievanu. V takomto prípade nepomôže ani tzv. umbrella (dáždnikový) mód. Dvere sa vtedy otvoria v uhle, pod ktorým najviac chránia pasažierov po boku vozidla, pred dažďom či snehom dopadajúcim zhora. Pred niekoľkými dňami sme narazili na videozáznam takejto situácie (prievanu), avšak opätovne sa nám ho nedarí vypátrať:-) Keď ho nájdeme, doplníme…

Zdá sa, že obavy spojené s prevádzkou v zimných podmienkach, nie sú v prípade Modelu X na mieste. Tesla Motors si predsa nemohla dovoliť zanedbať ani túto oblasť. Veď má obrovské množstvo zákazníkov zo severných regiónov po celom svete. Dôkazom, že myslí aj na majiteľov z chladnejších oblastí, je užitočná funkcia, ktorá umožňuje aktiváciu vyhrievania interiéru a odmrazovania okien na diaľku, prostredníctvom mobilnej aplikácie. A v rámci príplatkovej výbavy je k dispozícii balík Subzero Weather Package, ktorý obsahuje vyhrievanie sedadiel a volantu, ako aj rozmrazovanie stieračov a trysiek ostrekovačov.

Avšak nikto a nič nie je dokonalé. Objavil sa aj jeden záznam, kde sa zima podpísala pod celkom závažný problém. Pri mrazivom počasí dochádza k problémom s otváraním 5. dverí batožinového priestoru. Týka sa Modelov X, vybavených aktívnym spojlerom. Riešením je vypnutie funkcie automatického vysúvania spoilera.

Aby sme však nespôsobili zbytočnú paniku, uvádzame, že aj automobily ostatných výrobcov čelia v mrazivých podmienkach podobnému problému. Ten sa týka systému automatického sklápania a vyklápania spätných zrkadiel, ktorý počas mrazov nefunguje ideálne a odporúča sa ho vypínať.

Tým, ktorých zaujíma ako jazdi Model X v zasneženom teréne, odporúčame nasledovné video z Ruska. Systém 4×4, ktorý tvorí samostatne poháňaná predná a zadná náprava, funguje naozaj fantasticky. Lada Niva by sa mala začať obávať o svoje pozície na Ruskom automobilom trhu. 🙂

Zdroj titulného obrázku: Tesla Motors

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár