Tesla Model X od Tesloop má za sebou 480 000 km. V akej je kondícii?

0

Prepravná služba Tesloop, ktorá má vo svojej flotile výhradne vozidlá značky Tesla, informovala, že jej Model X 90D prekročil hranicu 300 000 najazdených míľ (480 000 km). Pri tejto príležitosti uverejnili správu o degradácii batérie, vykonaných servisných zásahoch, prevádzkových nákladoch a ušetrených emisiách CO2.

Tesla Model X 90D, ktorú si rozoberieme v článku, nie je prvým elektromobilom Tesla, ktorý najazdil v rámci služby Tesloop viac ako 480 000 km. Pomerne nedávno sme vás informovali aj o Modeli S, ktorý má za sebou neuveriteľných 640 000 km, a to za 3 roky prevádzky. Model X je pritom v prevádzke od augusta 2016.

Strata kapacity batérie

Tesla Model X 90D „Tesloop“ obsahuje pôvodnú batériu, ktorá sa nabíja 4-krát za deň na 95 % kapacity, nepretržite počas 2 rokov. Tesla pritom odporúča nabíjanie na 80 %, kvôli vyššej životnosti batérie.

Zdá sa však, že ani takéto neodporúčané nabíjanie nenarobilo veľa „paseky“, nakoľko kapacita batérie sa po 480 000 km znížila o 12,6 %. Spoločnosť uvádza, že aktuálne dosahuje priemerný dojazd 214 míľ (344 km) pri nabití na 95 % kapacity.

tesla model x strata kapacity baterie

Zdroj: Tesloop

Servisné zásahy

Čo sa týka pohonnej jednotky, Tesloop uvádza, že nebola nutná žiadna výmena, ani servisný zásah. Po 340 000 km bol vymenený ľavý hriadeľ na prednej náprave. Sedadlá zo syntetickej kože „Ultra White Vegan“ nepotrebovali opravu či výmenu. Po 450 000 km bola potrebná nešpecifikovaná drobná úprava v rámci exteriéru vozidla.

Prevádzkové náklady

Tesloop hovorí v prípade svojej Tesly Model X 90D o prevádzkových nákladoch 3,70 $ na 100 km (3,20 €). Nie je nám však úplne jasné, čo zahrnula do svojho výpočtu. Uvádza však tabuľku, ktorá porovnáva náklady na nabíjanie na nabíjačke Tesla Supercharger v Kalifornii (0,26 $/kWh) s nákladmi na benzín v prípade Mercedesu GLS.

To je však trošku nepochopiteľné, nakoľko sa k jej Tesle z roku 2016 určite vzťahuje doživotné bezplatné nabíjanie v tejto nabíjacej sieti. Vzhľadom na odlišné náklady a spôsob nabíjania v závislosti od trhu a preferencií používateľov, ako aj ceny benzínu, je nasledujúca tabuľka Tesloop pre našinca irelevantná.

tesla model x naklady

Zdroj: Tesloop

Ušetrené emisie CO2

Tesloop na základe svojich výpočtov odhaduje, že ich Tesla Model X 90D ušetrila za 2 roky prevádzky neuveriteľných 121 ton emisií CO2. Pritom dodáva, že množstvo ušetrených emisií stúpa s každým ďalším pasažierom na palube.

Podľa celkovej obsadenosti to v súčte vychádza na 272 ton emisií CO2. A to za predpokladu, že každý jej zákazník by cestoval v ekvivalentnom spaľovacom vozidle samostatne.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
“Česká” Tesla Model S s nájazdom 293 000 km je na predaj
Tesla sa napokon nebude privatizovať. Elon Musk vysvetľuje prečo
Ako je na tom Tesla Model S po 640 000 km a koľko peňazí ušetrila?

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Tesloop

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár