Pozrite si neúspešné pokusy o prevrátenie Tesly Model X v rámci crash testov

0

Spoločnosť Tesla uverejnila zábery z testovania odolnosti Tesly Model X voči prevráteniu. Na základe nich sa zdá, že elektrické SUV nie je možné prevrátiť na strechu. Akoby na spodnú časť vozidla pôsobil obrovský magnet. Vysvetlenie je však prosté.

Ako vieme, Tesla podrobuje svoje elektromobily interným bezpečnostným testom. Tie predchádzajú tým oficiálnym, ktoré vykonávajú autority ako Euro NCAP, NHTSA či IIHS. O Modeli X sa Tesla už dávnejšie vyjadrila, že sa bude jednať o najbezpečnejšie SUV na svete. A jej slová potvrdili aj oficiálne testy.

5-hviezdičkový generál na všetkých frontoch

Tesla Model X získala v rámci testov americkej národnej agentúry pre bezpečnosť na cestách (NHTSA) plný počet hviezdičiek v každej z hodnotených kategórií. Teraz s odstupom času Tesla uverejnila video z interných crash testov, v ktorých skúma odolnosť vozidla voči prevráteniu.

Zo záberov sa zdá, že prevrátiť Model X na strechu je nemožné. Obrovská odolnosť voči prevráteniu elektrického SUV vyplýva z jeho extrémne nízkeho ťažiska, ktoré zabezpečuje ťažká batéria integrovaná do podlahy vozidla.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model X “potiahla” Boeing 787 a vytvorila Guinnessov rekord
Jeremy Clarkson z Top Gear otestoval Teslu Model X. Čo na ňu hovorí?
Závod elektrických SUV: Jaguar I-Pace vs. Tesla Model X | VIDEO

Porovnanie s konkurenciou

Agentúra NHTSA vyčíslila riziko prevrátenia na hodnotu 9,3 %. Pre porovnanie Audi Q7 dosiahlo hodnotu 15,7 % a BMW X5 18,8 %, pričom obe prémiové SUV dosiahli maximálny počet hviezdičiek (5) v rámci celkového hodnotenia.

Modely Tesla dominujú crash testom

Jednou z priorít Elona Muska je bezpečnosť vozidiel značky Tesla. Že to nie sú len slová, potvrdzujú bezpečnostné testy najväčších autorít. Tesla Model S bola v čase jej testovania najbezpečnejším automobilom, aký sa kedy podrobil crash testom agentúry NHTSA.

Prvých oficiálnych bezpečnostných skúšok sa už dočkala aj Tesla Model 3. Inštitút IIHS podrobil najmenší elektromobil kalifornskej značky testu v oblasti prevencie pred čelnou zrážkou. Ten dosiahol najvyššie možné hodnotenie „Superior“ (skvelý, prvotriedny). Na výsledky ďalších testov čakáme, keďže testovanie aktuálne ešte stále prebieha.

Zdroj: Electrek, titulná (ilustračná) fotografia: NHTSA

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár