Vlajkové lode Tesly sa budú po novom nabíjať rýchlejšie

0

Spoločnosť Tesla opäť o niečo viac zatraktívni svoje vlajkové lode Model S a Model X, keď zvýši ich maximálny podporovaný výkon nabíjania. Stále však nedokážu naplno využiť výkon nabíjačiek Supercharger novej generácie.

Tesla minulý rok v rámci svojich najrozšírenejších nabíjacích staníc Supercharger V2 zvýšila maximálny povolený výkon zo 120 na 145 a následne 150 kW. Tento výkon pritom umožnila využívať vďaka softvérovým aktualizáciám Modelu 3 a vlajkovým modelom S a X so 100 kWh batériou.

Minulý rok však začala zavádzať aj nabíjaciu stanicu novej generácie, tzv. Superchager V3, ktorý ponúka výkon až 250 kW, pričom ten sa už nedelí v rámci susediacich nabíjacích stojanov. Naplno ho však dokážu využiť iba modely s novými batériovými články 2170, t.j. Model 3 a Model Y. Platí to však len pre verzie LR a Performance. Základná verzia SR+ má síce nové články, avšak kapacitne menšia batéria by mala zvládnuť maximálne 170 kW.

Zvýšenie na 225 kW

Niečo pred vyše rokom Tesla začala vyrábať vylepšené verzie svojich modelov S a X (Raven), pričom tie sa dočkali zvýšenia maximálneho podporovaného nabíjacieho výkonu na 200 kW. Aktuálne Tesla informuje, že v rámci chystanej softvérovej aktualizácie 2020.24.6 sa jej vlajkové lode dočkajú zvýšenia na 225 kW.

To je určite pozitívum, na druhej strane je to stále menej ako v prípade podstatne lacnejších modelov 3 a Y. Každopádne, najpodstatnejší bude aj tak čas nabíjania, ktorý veľmi závisí aj od toho, ako dlho sa dokáže batéria nabíjať „výkonom“ vysokej úrovne. Budeme teda dúfať, že sa zlepší aj celkový priebeh nabíjania vyjadrený „vyššou“ výkonovou krivkou.

Zrejme len pre novšie verzie

Stále však nie je úplne jasné, ktorých verzií Modelu S a Modelu X sa bude vylepšenie týkať. Známy „Tesla hacker“ Green v tejto súvislosti na základe zdrojového kódu uvádza, že spomínanú aktualizáciu by mohli získať len vozidlá s batériou, ktorú Tesla označuje ako “packconfig93”.

Podľa portálu Teslarati, ktorý informoval o chystanej aktualizácii, by mohlo číslo 93 indikovať 93 kWh, čo je  využiteľná kapacita v rámci 100 kWh batérie verzií Long Range Plus a Performance.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Detailné porovnanie rýchlosti nabíjania Modelu 3 na 4 verziách nabíjačiek Tesla
Priame porovnanie rýchlosti nabíjania elektromobilov je možné. Vďaka „indexu nabíjania“
Rýchlosť nabíjania 20 populárnych elektromobilov počas „zimného“ testu NAF

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár