„Nové“ vlajkové lode od Tesly sa konečne chystajú do Európy. Spočiatku najdrahšie verzie

5

Spoločnosť Tesla odhalila svoje v podstate nové vlajkové lode Model S a Model X, vrátane extrémne rýchlych 3-motorových verzií Plaid s kontroverzným volantom, ešte v januári 2021. Prvé dodávky vozidiel boli spustené v júni minulého roku, Európa však stále čaká. To sa ale zmení. Nové modely je konečne možné objednať cez európske konfigurátory, pričom sme spoznali prvé cenovky.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Tesla minulý rok priniesla na trh nové vlajkové lode Model S a Model X. Jediné čo sa totiž moc nezmenilo, je vzhľad exteriéru (napriek tomu sa Tesle podarilo znížiť koeficient odporu vzduchu z 0,24 na 0,208). A v podstate všetko ostatné bolo aktualizované.

Spočiatku sa mohlo zdať, že k najvýraznejším zmenám došlo v rámci interiéru s kontroverzným volantom „yoke“ či úplne novým spôsobom ovládania režimov jazdy a smeroviek. Postupne sa však zistilo, že k zásadným aktualizáciám došlo aj „pod kapotou“, a to rozhodne nielen vďaka úplne novému 3-motorovému pohonnému ústrojenstvu Plaid, ktoré dáva týmto elektromobilom niektoré vlastnosti superšportových áut.

Známy odborník Sandy Munro pritom po reverznom inžinierstve Tesly Model S Plaid uviedol, že ide o inovatívne auto úplne novej generácie. A dodal, že celá zadná časť, vrátane pohonnej jednotky, má byť „symfóniou balenia“ a batéria „inžinierskym majstrovským dielom“.

Konečne aj Európa

Ako uviedol Electrek, dodávky novej Tesly Model S pre domáci trh boli spustené v júni minulého roku a Model X prišiel o niečo neskôr – v októbri 2021. Avšak Európania na nové vlajkové lode od Tesly stále čakajú. Tesla pritom ešte minulý rok zrušila Európanom možnosť objednania týchto modelov.

To sa však mení. Ako informoval web Teslarati, pred pár dňami začali prví európski držitelia rezervácií na modely S a X Plaid dostávať aktualizácie ohľadom doručenia svojich vozidiel. A Tesla navyše teraz pridala svoje nové vlajkové lode do zrejme väčšiny svojich európskych konfigurátorov (v rámci slovenského sa nič nemení).

Na základe toho vieme, že prednosť budú mať najdrahšie verzie modelov S a X, t.j. Plaid. Tie stoja napríklad v Rakúsku 138 990 € (odhadovaný dojazd: 600 km WLTP, maximálna rýchlosť: 322 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 2,1 s), resp. 141 990 € (odhadovaný dojazd: 528 km WLTP, maximálna rýchlosť: 262 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 2,6 s). Ak si ich záujemca objedná teraz, na základe odhadov Tesly majú byť doručené v decembri 2022 až februári 2023. V konfigurátoroch nájdeme tiež zmienku o základných verziách, ktoré majú byť dostupné budúci rok. Tie sa však aktuálne nedajú objednať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové detaily ohľadom novinky Tesla Model S Plaid
Dojazd a nabíjanie novej Tesly Model S Plaid boli už otestované
Tesla Model S Plaid je autom úplne novej generácie, odhaľuje reverzné inžinierstvo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Pri príležitosti tejto správy sa zamýšľam nad tým, kde všade by som mohol využiť oslnivé technické parametre Tesly S a X, ak by som si na ne našetril a kúpil ….

  2. No mě by spíš zajímalo, kdy se dočkám nového S Long Range. Jestli mi koncem roku zase napíšou, že možná za další rok, tak je asi pošlu k šípku.

Pridajte komentár