Tesla Model S a X by sa mohli dočkať výraznejšieho „faceliftu“, než sa čakalo

0

Zdá sa, že Tesla by mohla oživiť predaje svojich vlajkových lodí Model S a Model X pomerne rozsiahlym faceliftom, ktorý sa bude týkať nielen interiéru, ale aj upgradu elektromotorov a batérie, vrátane nabíjania.

Nové batérie

Portál Electrek informuje, že podľa jeho zdrojov, sa dočkajú elektromobily Tesla Model S a Model X veľkého upgradu. Tieto zdroje, ktoré majú prístup k najnovšiemu softvéru Tesly, uvádzajú, že dostupný kód poukazuje na to, že Tesla pracuje na integrácii rovnakej batériovej architektúry do týchto modelov, akou disponuje novinka Model 3.

To by znamenalo aj to, že budú využívať najnovšie batériové články 2170. Tomuto môže nahrávať aj správa Nikkei, v ktorej sa uvádza, že Panasonic plánuje presunúť svoje výrobné zariadenia na batérie Tesla z Japonska do USA. V krajine vychádzajúceho slnka sa pritom vyrábajú staršie batériové články 18650, ktoré sa používajú v batériách pre modely Tesla Model S a Model X.

Presun výrobných zariadení Panasonicu do USA by tak mohol naznačovať aktualizáciu produkčnej stratégie, ktorá smeruje k nahradeniu produkcie starších batériových článkov 18650 článkami typu 2170. Bolo by nelogické a neefektívne, keby Panasonic po takejto náročnej operácií opäť nastavoval svoje linky na výrobu staršieho typu batériových článkov.

Rýchlejšie nabíjanie a CCS

Nové batérie by pritom mali podporovať nabíjanie maximálnym výkonom, ktorý ponúka nová generácia nabíjacej stanice Tesla Supercharger V3, a to 250 kW. Podľa zdrojov obsahuje nový softvérov aj kód pre spracovanie nabíjania prostredníctvom CCS, čo je v podstate európsky rýchlonabíjací štandard.

Nabíjacím portom typu CCS pritom disponuje európska verzia Tesly Model 3, čo značne rozširuje možnosti jej nabíjania na nabíjačkách mimo siete Supercharger. Aj tento upgrade by tak bol logickým krokom, minimálne v prípade verzií pre Európu.

Aj nové elektromotory

Pred necelými 2 týždňami vyšlo najavo, že v rámci softvérových aktualizácií sa objavila zmienka o nových motoroch s kódovým označením Raven pre modely S a X. Tie majú fungovať na báze permanentného magnetu, takže by mali nahradiť v súčasnosti používané indukčné elektromotory, pričom sa očakáva vyššia účinnosť.

Vynovený interiér

Minulý rok sa taktiež objavili správy, že Tesla chystá začiatkom 3. štvrťroka 2019 facelift interiéru pre Model S a Model X. Podľa uniknutých dokumentov sa majú “harmonizovať interiéry „vlajkových lodí“ značky s interiérom najnovšieho Modelu 3.

Spomínané zdroje tvrdia, že upgrade pohonného ústrojenstva by mohol byť naplánovaný na rovnaké obdobie ako facelift interiéru. Jeden zo zdrojov pritom tvrdí, že by sa tak mohlo stať už v júni, čo úplne presne nesedí. Plány so zavedením nového interiéru sa však mohli medzičasom urýchliť.

Zdroj titulného ilustračného rendra: Emre Husmen cez Behance

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Musk o Tesle na Slovensku, dlhovekosti Modelu 3 či cene “repasu” batérie
Tesla vydáva pozoruhodnú správu o svojom príspevku k ochrane planéty
Tesla Model S 2. generácie by mohla vyzerať úžasne | GALÉRIA

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár