Tesla v Európe zvyšuje ceny modelov S a X. Náznak rozsiahleho „refreshu“?

1

Z európskych trhov prichádzajú správy, že Tesla výrazne zvýšila ceny „nasledujúcej várky“ svojich elektromobilov Tesla Model S a Model X. Jej dodanie je pritom naplánované až na marec. V tejto súvislosti sa objavujú šumy, že to súvisí so značným vynovením modelov, vrátane faceliftu a zvýšenia dojazdu.

Tesla v ostatnom období viackrát znížila ceny svojich vlajkových lodí Model S a Model X, a to aj v Európe. V USA sa tieto modely dokonca predávajú za historicky najnižšie ceny. V rámci európskych trhov sa však situácia mení. Európania z rôznych kútov starého kontinentu totiž podľa Electrek hlásia zvýšenie cien týchto modelov zhruba o 5 000 €.

Zaujímavé je, že doba dodania modelov S a X je aktuálne neobvykle dlhá. Veď európske konfigurátory Tesly informujú o predpokladanom marcovom dodaní. V USA, kde sa ceny zatiaľ nemenili, pričom tie sú podľa Electrek na historickom minime, je doba dodania pomerne bežná – 3 až 5 týždňov.

A tak môžeme špekulovať, či súvisí nedávne výrazné zníženie cien vozidiel Tesla Model X a Model S s výpredajom súčasných vozidiel, ktoré uvoľnia cestu „vynoveným/faceliftovaným“ verziám. Pôvodné európske verzie sa teoreticky už mohli vypredať a aktuálna zvýšená cena, resp. cena vrátená k bežnejším hodnotám, by sa mohla týkať vynovených verzií…

Tesla Model S je na trhu už od roku 2012, pričom jediný doterajší viditeľnejší facelift exteriéru sa týkal len odstránenia „bumperu“ v rámci masky vozidla. Takže by si určite zaslúžila omladenie. A keďže je tento model úzko spätý s o niečo mladším Modelom X (2015), potenciálny facelift by sa mal týkať aj tohto SUV.

Významné vynovenie naznačujú aj neoficiálne správy. Podľa nemenovaných zdrojov Tesla pracuje na projekte Palladium. Ten má súvisieť so značnými zmenami, ktorými majú prejsť Tesly Model S a Model X. A už dávnejšie sa objavili informácie, vrátane údajných dizajnových náčrtov, o facelifte interiéru.

Musk avizuje zvýšenie dojazdu

Ďalšou indíciou je oznámené zvýšenie dojazdu modelov S a X, ktoré by tiež mohlo byť súčasťou veľkého „refreshu“. To „čerstvo“ avizoval Elon Musk, keď uviedol, že Tesla prinesie vylepšené verzie svojich existujúcich modelov, ktorých dojazd má atakovať hodnotu 700 km, zrejme podľa pomerne realistického cyklu EPA.

Nuž, ak by sa ukázali spomínané neoficiálne informácie a špekulácie ako pravdivé, mnohí potenciálni zákazníci by sa určite potešili. A Tesle by to mohlo pomôcť oživiť zašlú slávu a predaje svojich „vlajkových lodí“, ktoré sú aktuálne v tieni novších, v mnohých prípadoch vyspelejších a lacnejších modelov 3 a Y.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf Tesly hovoril o novom elektromobile navrhnutom pre Európu
Tesla sa pustí do HVAC systému pre domácnosti zrejme budúci rok
Nemecký politik oslovil Teslu, aby kúpila výrobcu e-dodávok StreetScooter

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár