Elon Musk sa konečne vyjadril k „faceliftu“ Tesly Model S a X

0

Od minulého roka sa začalo objavovať množstvo informácií ohľadom „faceliftu“ Tesly Model S, ale aj novšieho Modelu X. Elon Musk sa pritom aktuálne snažil uviesť veci na pravú mieru. Niektorí však jeho slová čiastočne spochybnili.

Tohtoročné vylepšenia

Tesla v apríli tohto roka oznámila, že vylepšila svoje vlajkové lode Tesla Model S a Model X. Tie pritom dostali novú efektívnejšiu pohonnú jednotku. Jej účinnosť vzrástla podľa výrobcu na 93 %, vďaka čomu sa predĺžil dojazd modelov o vyše 10%.

Zmeny sa dotkli aj batérie, ktorú je možné nabíjať výkonom 200 kW. Tesla sa pochválila aj novým adaptívnym odpružením, ktoré sa automaticky prispôsobuje požiadavkám a návykom vodiča, ako aj podmienkam na ceste. Výrobca pritom uvádza, že odpruženie reaguje na aktuálne podmienky aj na základe snímania cesty.

Najskôr facelift interiéru

Zhruba pred rokom sa objavila správa, že Tesla chystá facelift interiéru Modelu S a Modelu X. A to v minimalistickom štýle po vzore Modelu 3. Portál Electrek dokonca uverejnil návrhy vynoveného interiéru, ktoré mali pochádzať priamo od Tesly. Youtube kanál Tesla Like zas tento rok priniesol informácie, že vlajkové modely dostanú nové batérie, rýchlejšie nabíjanie či 1 elektromotor navyše. Ako zdroj pritom uviedol zamestnancov Tesly.

Logické vylepšenia

Nové batérie majú využívať novšie batériové články 2170, ktoré sa nachádzajú v batériách Modelu 3 či v energetických produktoch Tesla. Vďaka ním má byť batéria ľahšia a poskytnúť vyšší dojazd. Model S má dosiahnuť dojazd cez 400 míľ (644 km), Model X sa má k tejto hodnote priblížiť.

Nová batéria má byť pritom schopná nabíjania výkonom 250 kW, čo je výkon, ktorý je schopná dodať nová nabíjacia stanica Tesla Supercharger V3 a ktorý už dnes podporuje Model 3. Takže tieto vylepšenia by boli úplne logické, nakoľko vlajkové lode v niektorých smeroch aktuálne zaostávajú za podstatne lacnejším Modelom 3.

Čo na to Elon Musk?

Čo však hovorí na „facelift“, resp. „osvieženie“ Tesly Model S a Model X samotný Elon Musk? „Neprichádza žiadny refreshed („osviežený“) Model S alebo Model X, len séria drobných prebiehajúcich zmien. Najvýznamnejšou zmenou za posledné roky bolo nahradenie ich prednej pohonnej jednotky vysokoefektívnou zadnou pohonnou jednotkou z Modelu 3. Táto zmena bola pritom zavedená do výroby pred 3 mesiacmi,“ napísal aktuálne cez Twitter.

Niektorí však jeho slova spochybňujú. Napríklad Fred Lambert z Electrek, ktorý v podstate tvrdí, že k „faceliftu“ dôjde, avšak Elon Musk takéto vylepšenia skrátka nenazýva faceliftom či osviežením.

To má pritom potvrdzovať aj fakt, že zmeny v rámci Modelu S z roku 2016, ktoré sú vo všeobecnosti považované za „facelift“, Elon Musk za facelift nepovažuje. „Séria prebiehajúcich zmien“ tak môže raz za čas prísť vo veľmi krátkom časovom slede… 🙂

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Muskova „rétorika“ však dáva zmysel, nakoľko Tesla priebežne neustále vylepšuje svoje vozidlá a navyše, vyhlásenie o chystanom facelifte by mohlo negatívne ovplyvniť predaje dotknutých modelov. Veď množstvo záujemcov by si mohlo povedať, že si počkajú na „faceliftovaný“ model.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Záhadná Tesla v premávke. Ide o faceliftovaný Model S?
Elon Musk: Tesla ponúkne už čoskoro elektromobil s EPA dojazdom cez 640 km
Elon Musk diskutoval o elektrickom lietadle. Pôjde do toho s Teslou?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár