Ako vplýva rýchlosť a vonkajšia teplota na dojazd elektromobilov Tesla?

0

Blog „A Better Routeplanner“, ktorý sa zaoberá plánovaním výletov pre elektromobily a radí ako maximalizovať ich dojazd, vypracoval zaujímavú a užitočnú analýzu. Tá sa týka toho, ako vplýva rýchlosť a okolitá teplota na dojazd elektromobilov značky Tesla.

Rôzne oficiálne metodiky, ako WLTP a EPA, nám poskytujú štandardizovaný odhad priemerného dojazdu elektrických vozidiel. Ten však ovplyvňuje v reále množstvo faktorov. Jednými z najdôležitejších sú rýchlosť elektromobilu a okolitá teplota počas jazdy.

No a na základe množstva používateľských dát zostavil blog „A Better Routeplanner“ veľavravné grafy, ktoré poukazujú na reálny dojazd elektromobilov Tesla pri rôznej rýchlosti a teplote. Skúmaná množina zahŕňala 805 vozidiel a 2,6 milióna dátových bodov, pričom tie najazdili dohromady 350 000 km.

Dojazd vs. rýchlosť

Analýza ukázala, že pri rýchlosti 108 km/h je strednou hodnotou spotrebovanej energie Tesly Model S 20 kWh (platí pri rovnej ceste). To znamená spotrebu 188 Wh/km pri rýchlosti 108 km/h. Nasledujúci graf znázorňuje vzťah rýchlosti a spotrebovanej energie.

tesla-dojazd-rychlost

Zdroj: A Better Routeplanner

Dojazd vs. teplota

V nasledujúcom grafe máme možnosť vidieť vplyv okolitej teploty pri určitej rýchlosti na dojazd elektromobilu Tesla Model S 100D. Z neho jasne vyplýva, že nízke teploty, hlavne pod bodom mrazu, výrazne znižujú reálny dojazd. Analýza ukazuje, že v percentuálnom vyjadrení to znamená 22 % pokles dojazdu pri teplotách pod bodom mrazu v porovnaní s dojazdom pri teplote 20 ° C.

tesla dojazd teplota rychlost

Zdroj: A Better Routeplanner

Pri nízkych teplotách si značnú časť z kapacity batérie totiž ukrojí vykurovanie interiéru, ako aj zahrievanie batérie na optimálnu prevádzkovú teplotu. Spotreba energie rastie aj vplyvom ťažších podmienok na cestách v zimnom období (sneh a ľad).

tesla dojazd teplota rychlost

Zdroj: A Better Routeplanner

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dojazd elektromobilov do značnej miery rastie. Za posledných 6 rokov o 56 %
Dojazd Tesly Model 3 otestovaný aj počas mrazivých podmienok
Ako rýchlo a za koľko sa nabije Tesla Model 3 na nabíjačke Supercharger? | TEST

Hodnoty pre Teslu Model X 100D

V prípade SUV Tesla Model X platí, že vyššie rýchlosti majú výraznejší vplyv na jej spotrebu, a tým pádom aj na dojazd. Je to spôsobené horšou aerodynamikou ako v prípade sedanu Model S.

Zdroj: A Better Routeplanner, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár