„Nove“ Tesly Model S a X už po sviatkoch? Dlhé prerušenie výroby podporuje predošlé náznaky

0

Objavujú sa ďalšie správy, ktoré môžu teoreticky podporovať predchádzajúce náznaky „faceliftu“, „refreshu“ alebo ak chcete „vynovenia“ elektromobilov Tesla Model S a Tesla Model X. A to by mohlo výraznejším spôsobom nakopnúť ich zašlú slávu.

Tesla Model S je na trhu už od roku 2012, pričom jediný doterajší viditeľnejší facelift exteriéru sa týkal len odstránenia „bumperu“ v rámci jej „masky“. Takže by si určite zaslúžila omladenie. A keďže je tento model úzko spätý s o niečo mladším Modelom X (2015), potenciálny facelift by sa mohol týkať aj tohto SUV.

Významné vynovenie naznačujú aj neoficiálne správy. Podľa nemenovaných zdrojov Tesla pracuje na projekte Palladium. Ten má súvisieť so značnými zmenami, ktorými majú prejsť Tesly Model S a Model X. A už dávnejšie sa objavili informácie, vrátane údajných dizajnových náčrtov, o facelifte interiéru.

Ďalšie špekulácie ohľadom rozsiahlejšieho „refreshu“ spomínaných modelov od Tesly sa objavili po ich novembrovom výraznom zdražení v Európe (cca o 5 000 €), pričom v rámci predpokladaných termínov dodania novo nakonfigurovaných vozidiel sa uvádza až marec 2021, čo je netypicky dlhá doba. Tomu predchádzalo značné zlacnenie, ktoré mohlo mať za cieľ „dopredať“ súčasné vozidlá a vyčistiť priestor pre nové.

Neobvykle dlhé prerušenie výroby

No a aktuálne prenikol na verejnosť prostredníctvom CNBC e-mail šéfa Tesly Elona Muska adresovaný zamestnancom z výroby modelov S a X, ktorý sa týka zastavenia produkcie. To potrvá od 24. decembra 2020 do 11. januára 2021. V čase sviatkov je dočasné prerušenie pochopiteľné, avšak celkovo 18-dňové zastavenie výroby je neobvykle dlhé.

Objavujú sa preto ďalšie špekulácie, ktoré sa dávajú do súvislosti s uvedenými správami ohľadom možného „refreshu“ vlajkových lodí značky Tesla. Jedným z vysvetlení tohto dlhého prerušenia totiž je, že počas neho sa budú pripravovať výrobné linky na spustenie produkcie vynovených modelov Tesla Model S a Tesla Model X.

Samozrejme z radov kritikov kalifornskej spoločnosti zaznievajú hlasy, že to súvisí s nedostatočným dopytom po týchto modeloch. Je pritom pravda, že vlajkové lode Tesly majú z hľadiska predajov svoje najlepšie časy za sebou. Avšak do značnej miery je to aj preto, že sa objavili na trhu podstatne lacnejšie a v istých aspektoch aj modernejšie modely 3 a Y. Z tohto pohľadu by teda mohol starším, väčším a drahším modelom značky Tesla „refresh/facelift“ pomôcť.

Tesla nestíha vyrábať

Čo sa týka celkového dopytu po elektromobiloch od Tesly, kalifornská spoločnosť má podľa všetkého opačný problém, ako naznačujú kritici. Elon Musk totiž v inom aktuálnom e-maile zamestnancom uvádza, že dopyt prevyšuje ich súčasné produkčné tempo a dodáva, že musia zvýšiť výrobu ešte v tomto kvartáli, informuje Teslarati.

V kontexte toho nám ešte napadá, že dlhšie prerušenie produkcie modelov S a X môže teoreticky poslúžiť na minimálne dočasné zabezpečenie vyšších výrobných kapacít pre modely 3 a Y v nasledujúcom období na úkor ich starších súrodencov. Je však zrejme málo pravdepodobné, že by to Tesla s modelmi S a X takpovediac „vzdala“. Skôr by sa teda mohla zamerať na ich zatraktívnenie, napríklad formou spomínaného „refreshu/faceliftu“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model S 2. generácie by mohla vyzerať úžasne | GALÉRIA
Interiér Tesly Model S a X prejde faceliftom. Kedy a čo môžeme očakávať?
Tesla: Súčasné modely ponúknu dojazd cca 700 km, nové modely až 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár