Tesla Model S sa môže pochváliť najnižšou stratou hodnoty spomedzi prémiových sedanov

0

Tesla Model S je minimálne podľa dvoch analýz prémiovým sedanov s najnižšou stratou hodnoty. Vďaka čomu a ako dopadli jej konkurenti?

Kúpa automobilu je vo všeobecnosti stratovou investíciou, nakoľko ich hodnota časom klesá. Samozrejme s výnimkou vzácnych či iných zaujímavých modelov, ktoré môžu naopakna hodnote priberať.

Prieskum portálu Autolist sa však zameral na „bežné“ automobily, pričom sa dopátral zaujímavých výsledkov. Ešte pred ich predstavením spomenieme, čo ovplyvňuje mieru straty hodnoty automobilov. Jedným z dôležitých faktorov pri určovaní straty hodnoty konkrétnych modelov je dopyt. Vozidlá, o ktoré je väčší záujem, strácajú na hodnote pomalšie. A dopyt po vozidlách sa dá zas zistiť stratou ich hodnoty na trhu s „jazdenkami“.

O prvú analýzu, ktorej výsledky si predstavíme, sa postaral spomínaný portál Autolist. Ten skúmal stratu hodnoty prémiových sedanov v rokoch 2012 až 2016 po 80 000 km, pričom zohľadnil 1,6 milióna dátových bodov. Tu sú jeho výsledky:

  • Tesla Model S: 28%
  • Lexus LS 460: ~32%
  • Mercedes S-class: ~36%
  • Porsche Panamera: ~37%
  • BMW 7 Series: 40%
  • Audi A8: 40+%
  • Jaguar XJ: 41%

2. analýza overovala výsledky tej prvej

Druhú analýzu vykonala spoločnosť Loup Ventures, pričom podnetom jej realizácie bola spomínaná analýza portálu Autolist. Tá sa nezdala Loup Ventures objektívna, a to kvôli nedostatočnej ponuke počas prvých rokov jej výroby, čo mohlo udržiavať jej hodnotu „umelo“ hore.

Napokon sa však ukázalo, že Tesla Model S si drží rovnakú hodnotu po 80 000 km aj aktuálne. Tzn., že klesá o 28 %, pričom priemer u konkurenčných modelov je 38 %. Model S má pritom o 7 % vyššiu hodnotu ako konkurencia bez ohľadu na premenné ako modelový rok, počet najazdených km a obstarávacia cena.

Tesla Model S dominuje napriek hendikepom

Taktiež je dôležité spomenúť, že Tesla Model S dosiahla pozitívne výsledky aj napriek tomu, že vozidlá do zásuvky vykazujú vo všeobecnosti vyššiu stratu hodnoty ako spaľovacie vozidlá. Model S stráca na hodnote menej aj ako elektromobily Chevrolet Volt, BMW i3 alebo Nissan Leaf. A to napriek tomu, že drahšie vozidlá strácajú svoju hodnotu rýchlejšie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model S je 2. najrýchlejšie sa predávajúcou jazdenkou. Koľko stojí?
Tesla Model S 2. generácie by mohla vyzerať úžasne | GALÉRIA
Tesla Model S a Model X by mohli dostať nové batérie

Zdroj: Insideevs, titulná fotografia: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár