Tesla Model S Plaid vytvorila rekord na legendárnom Nürburgringu, uvádza Musk

3

To, že elektromobily Tesla majú fantastické zrýchlenie vieme. Tesly však po „športovej“ stránke nie sú len o drag race, čo dokázal aj nižšie postavený Model 3. No a to, že vozidlá kalifornskej značky vedia jazdiť aj na okruhoch, aktuálne potvrdila vlajková loď Tesla Model S Plaid na legendárnom okruhu Nürburgring. Tá sa navyše dočká upgradu.

Slávny závodný okruh Nürburgring je známy svojou výnimočnou dĺžkou a náročnosťou. Aj preto tu mnohí výrobcovia testujú svoje autá. Časy vozidiel na tejto trati sú pritom akýmsi „benchmarkom“ športových schopností.

V roku 2019 sa Porsche pochválilo, že predprodukčná verzia ich modelu Taycan vytvorila na Nürburgringu rekord v rámci 4-dverových elektrických áut (7:42 min). Krátko na to Elon Musk vyhlásil, že na legendárnom okruhu sa onedlho objaví Tesla Model S. A tak sa aj stalo, pričom sa objavili neoficiálne správy, že Model S porazil čas Taycanu o 19 s. Išlo však o upravenú verziu vtedy chystaného modelu Plaid, ktorá mala v porovnaní so sériovým vozidlom „navyše“ minimálne „aero kit“ a „športové“ pneumatiky.

Aktuálne dianie

Aktuálne Elon Musk hlási, že ich najvýkonnejší sériový elektromobil Tesla Model S Plaid vytvoril na Nürburgringu oficiálny svetový rýchlostný rekord v rámci sériových elektromobilov, a to časom 7:30,909 min, pri priemernej rýchlosti 166,32 km/h. Podľa neho pritom išlo o vozidlo bez akejkoľvek modifikácie, priamo z továrne.

Video zverejnené Teslou, ktoré nájdete na konci článku, však naznačuje, že úplne bez modifikácie to byť nemuselo, keďže vodič mohol mať k dispozícii min. špeciálnu obrazovku nainštalovanú pred štandardným prístrojovým štítom, ale to by bol skôr detail.

Musk tiež uviedol, že následne bude Tesla Model S Plaid dovybavená „aero kitom“, karbónovými brzdami a závodnými pneumatikami. Zrejme však nemôžeme očakávať, že takýto „traťový balíček“ bude k dispozícii aj pre zákazníkov Tesly. Musk totiž dodal, že Tesla nemá kapacity na to, aby ho zabezpečila min. existujúcim majiteľom modelu Plaid a držiteľom rezervácií na tento model. Spomenul však, že o to by sa mohli postarať tretie strany. Šéf Tesly ale prisľúbil, že „zákaznícke“ vozidlá Model S Plaid dostanú v najbližších týždňoch aktualizáciu závodného režimu.

Samozrejme, nejde o nič, čo by bolo dôležité pre svet elektromobility. Na druhej strane, mýtus ohľadom toho, že elektromobily sú nudné a pomalé, ešte nie je úplne vykynožený. A to napriek tomu, že sú napr. vhodné aj pre motoristický šport, čo dokazujú mnohé šampionáty.


Poznámka: Nejde o spomínanú rekordnú jazdu. Čas: 7:35,579 min

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dojazd a nabíjanie novej Tesly Model S Plaid boli už otestované
Oficiálne predstavenie najrýchlejšej Tesly prinieslo nové detaily
Špeciálny drag race: Nová najrýchlejšia Tesla vs. „bežné auto“ s náskokom 10 sekúnd na 1/4 míle

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár