Tesla Model S Plaid s dojazdom 837 km dostane novú štrukturálnu batériu

0

V rámci dlho očakávaného Battery Day Tesla okrem iného predstavila nové, expertmi vysoko cenenú batériu s článkami „4680“ a novú extrémne výkonnú Teslu Model S Plaid s dojazdom 837 km. Avšak až po Battery Day bolo potvrdené, že tieto 2 novinky spolu súvisia.

Batériový článok Tesla 4680 má podľa kalifornskej spoločnosti len vďaka novej forme 5-násobne viac energie, 6-násobný výkon a zabezpečí o 16 % vyšší dojazd. Batérie elektromobilov však nie sú len o batériových článkoch. Aj vďaka novému spôsobu integrácie článkov do batériového bloku a „štrukturálnemu“ spôsobu integrácie bloku do vozidla má totiž nová batéria priniesť dojazd vyšší až o 54 %.

Nová batéria bude pritom plniť úlohu štrukturálneho prvku integrovaného do podvozku, ktorý prepojí prednú a zadnú “jednoliatu” časť vozidla z novej zliatiny. Tieto časti budú vyrábať gigantické stroje Giga press, ktoré sa už nachádzajú vo výrobných závodoch Tesly.

 Kde čakať nové batérie?

Tesla počas Battery Day uviedla, že novou batériou 4680 budú vybavené jej elektromobily, ktoré sú citlivé na vysokú hmotnosť. Na obrázku k tejto problematike Tesla zobrazila chystané modely Tesla Cybertruck a Tesla Semi. Tie majú ponúknuť dojazd až 800 km (EPA), zároveň sa musia zmestiť do určitých hmotnostných kategórií a ponúknuť príslušné užitočné zaťaženie.

tesla baterie 4680 elektromobily pouzitie

Zdroj: Tesla

Nové batérie Tesly sa tiež pýtajú do ďalšieho chystaného modelu Tesla Roadster 2 so sľubovaným dojazdom 1 000 km (EPA). V jeho prípade by veľká hmotnosť batérií zas mohla ísť na úkor „športových“ jazdných vlastností, ktoré sa od neho očakávajú. Športové ambície má však aj minulý rok ohlásená nová verzia Tesly Model S s prídavkom Plaid.

Tá pritom ponúkne podstatne väčší výkon (1 100 k), vyššiu rýchlosť (0 – 100 km/h za menej ako 2,1 s, maximálna rýchlosť 320 km/h) a dojazd (837 km – predbežný odhad, zrejme podľa cyklu EPA) ako súčasné modely spoločnosti Tesla.

Potvrdenie Modelu S Plaid

Dalo sa teda predpokladať, že podstatne lepšie vlastnosti na spomínaných frontoch prinesie novinke aj nová batéria. Avšak až nedávno bol tento predpoklad potvrdení, a to samotným Elonom Muskom. Pôjde pritom o celý nový koncept, vrátane štrukturálnej integrácie batériového bloku.

Nové batériové články 4680 sa už síce vyrábajú v rámci pilotnej linky v „Kato Road“ neďaleko fremontskej továrne, avšak k prielomu v oblasti masovej výroby má dôjsť cca za 11 až 12 mesiacov.

Takže zrejme aj preto dôjde k oneskoreniu príchodu novinky Tesla Model S Plaid. Elon Musk v minulosti avizoval, že sa jej dočkáme v jeseni tohto roku. Po novom sú však jej dodávky naplánované na koniec budúceho roka. Okrem nových článkov si pritom Model S Plaid vyžiada aj novú podvozkovú platformu. Takže Tesla má toho pred sebou zrejme ešte dosť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové batérie Tesla sú v autách už mesiace. Pre Muska to však veľa neznamená
Nová batéria Tesly: Pre investorov sklamanie, pre expertov „kvantový skok“. Prečo?
Novo predstavená batéria Tesla „4680“ prinesie lacnejšie elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár