Tesla Model S a Model X by mohli dostať nové batérie

0

Správy týkajúce sa spoločnosti Panasonic, s ktorou spolupracuje Tesla na výrobe batérií, naznačujú, že elektromobily Model S a Model X by sa mohli dočkať nových batérií. Batériový „upgrade“ pritom čaká aj Model 3.

Japonské médiá informujú, že Panasonic plánuje presunúť svoje výrobné zariadenia na batérie Tesla z Japonska do USA. V krajine vychádzajúceho slnka sa pritom vyrábajú staršie batériové články 18650, ktoré sa používajú v batériách pre modely S a X.

V USA vyrába Panasonic spoločne s Teslou najnovšie batériové články 2170, ktoré majú vyššiu energetickú hustotu, a to v Gigafactory 1. Tieto články sa používajú v batériách Tesly Model 3, ako aj energetických úložiskách Tesla Powerwall 2 a Powerpack 2.

Vlajkové lode si zaslúžia modernizáciu

Presun výrobných zariadení Panasonicu do USA by tak mohol naznačovať aktualizáciu produkčnej stratégie, ktorá smeruje k nahradeniu produkcie starších batériových článkov 18650 článkami typu 2170. Tie by tak mali slúžiť na upgrade batérií do elektromobilov Tesla Model S a Model X, o ktorom sa hovorí už dlhšiu dobu. Veď vlajkové lode značky si rozhodne zaslúžia najmodernejšie technológie.

Ak je informácia o spomínanom „sťahovaní“ zaručená, bolo by nelogické a neefektívne, keby Panasonic po takejto náročnej operácií opäť nastavoval svoje linky na výrobu staršieho typu batériových článkov. Veď tie nové majú vyššiu energetickú hustotu, a tým pádom, po vyladení nového výrobného procesu, aj nižšie výrobné náklady.

„Upgrejdu“ sa dočká aj Model 3

Nižšie výrobné náklady na batérie sú predpokladom pre ďalší rozvoj elektromobility. A to nielen vo všeobecnosti, ale aj v prípade Tesly Model 3. Veď Elon Musk sa pomerne nedávno vyjadril, že Tesla aktuálne nedokáže vyrábať sľubovanú základnú verziu za 35 000 $ so ziskom.

“Ak by sme dnes mohli vyrábať Model 3 za 35 000 $, tak to urobíme. Čaká nás však ešte veľa práce, aby sme dokázali vyrábať autá za túto sumu a dosiahli pritom pozitívnu maržu. Sme od toho približne 6 mesiacov. Je to naším poslaním,” povedal Musk v októbri. Dočasnou náhradou zakladanej verzie je zatiaľ model s kapacitne stredne veľkou batériou „Mid range battery„.

Vylepšenia na úrovni celej batérie

Elon Musk taktiež hovorí“Vyvinuli sme nový dizajn, vďaka čomu je batéria ľahšia, lepšia a lacnejšia. Predstavená bude koncom tohto roka, pričom do veľkoobjemovej produkcie sa dostane v 1. štvrťroku 2019. Dôsledkom toho bude Model 3 ľahší, lepší, lacnejší a ponúkne vyšší dojazd.”

Vylepšenia na úrovni batériových článkov

Táto vynovená batéria by tak mala zabezpečiť ziskovú produkciu základnej verzie Tesly Model 3. Aktuálne sa však dozvedáme, že Tesla nevylepšuje len architektúru celej batérie, ale aj samotné batériové články. Veď prezident Tesla Automotive, Jerome Guillen, hovorí:

„Vylepšuje návrh batériových článkov. Nezamrzli sme. Pracujeme na vývoji a máme dobrý plán pre technologické vylepšenia pre najbližšie roky.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Porovnanie výrobných cien batérií od najväčších producentov. Tesla dominuje
Už vieme, koľko stála najväčšia “Tesla batéria” sveta aj koľko zarobila
Revolučné “pevné” solid-state batérie začala vyrábať ako prvá Čína

Zdroje: Teslarati, Electrek, titulná fotografia: Tesla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár