Tesla Model 3 je po bezplatnej aktualizácii značne rýchlejšia

1

Ako vieme, Tesla svoje elektromobily neustále vylepšuje. A to aj prostredníctvom aktualizácií na diaľku. V rámci nedávneho upgradu pritom zvýšila výkon svojich vozidiel. To sa prejavilo aj na lepšom zrýchlení, vďaka čomu sa napr. Tesla Model 3 Performance dostala na úroveň „exotických“ super-áut.

Nie je to tak dávno, čo Elon Musk oznámil, že chystané aktualizácie zvýšia výkon, dojazd či rýchlosť nabíjania elektromobilov značky Tesla. Dodal pritom, že si nemyslí, že sa niekedy v histórii udialo, aby sa po kúpe v priebehu času nejaké auto vylepšovalo prostredníctvom softvéru.

Inšpiruje ďalších

Tesla je totiž prvým výrobcom áut, ktorý dokáže cez softvérové aktualizácie na diaľku (OTA) vylepšovať vlastnosti svojich vozidiel, či zavádzať nové funkcie, pričom to robí zdarma. A Tesle budú môcť v tejto súvislosti poďakovať aj majitelia čerstvo predstaveného elektromobilu Ford Mustang Mach-E, nakoľko ten má podľa výrobcu disponovať rovnakou „funkcionalitou“. Ford pritom sľubuje vylepšovanie vozidla aj na úrovni výkonu.

Ale vráťme sa k Tesle. „Očakávame, že dôjde k over-the-air vylepšeniam, ktoré sa dotknú výkonu modelov S, X a 3. A stane sa tak o pár týždňov. Malo by to priniesť 5 % zvýšenie výkonu prostredníctvom vylepšeného firmvéru,“ povedal v súvislosti so zvýšením výkonu Elon Musk, a to minulý mesiac.

Ešte pred zvýšením výkonu Tesla zrýchlila nabíjanie Modelu 3 Standard Range Plus. Pred aktualizáciou totiž podporovala táto verzia nabíjanie maximálnym výkonom 100 až 120 kW, po aktualizácii už zvládne 170 kW. A to znamená nárast o 40 až 70 %.

Zvýšenie výkonu v praxi

A aktuálne sa dozvedáme, že Tesla už upgradovala výkon Modelu 3. Majitelia totiž začali hlásiť, že ich vozidlá po nedávnej aktualizácii lepšie akcelerujú. Veľmi zaujímavým vývojom pritom v tomto smere prešla najvýkonnejšia verzia Performance.

Veď v čase príchodu na trh Tesla uvádzala, že z 0 na 60 mph (97 km/h) zrýchli za 3,5 s. A už to je na „rodinný“ sedan strednej triedy „slušný“ výkon. Majitelia však v priebehu času zaznamenali posun k času 3,3, resp. 3,2 s.  Aktuálne, po spomínanej aktualizácii, hlási špecialista na drag race z kanála Drag Times zrýchlenie z 0 na 60 mph za 2,99 s.

Na úrovni superšportov

Pre získanie lepšej predstavy, podľa údajov zo Zeroto60times ide o zrýchlenie na úrovni drahých super/hyper-áut ako Aston Martin Vulcan, Ferrari F12 Berlinetta, Lamborghini Huracán Spyder, McLaren 570GT či Pagani Huayra. Vylepšenia v tomto smere sa však dočkali aj slabšie verzie.

Podľa portálu Electrek zaznamenal jeden z majiteľov Modelu 3 Long Range (AWD) čas 4,159 s, pričom na začiatku Tesla v prípade tejto verzie avizovala 4,5 s a aktuálne uvádza 4,4 s. Polepšili si aj verzie Mid Range (z 5,6 na 4,9 s) a Long Range RWD (z 5,1 na 4,9 s), ktoré sa už nevyrábajú. Na údaje súvisiace so základnou verziou Standard Range, resp. Standard Range Plus zatiaľ čakáme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly budú opäť lepšie a zábavnejšie. Čo prinesie rozsiahla aktualizácia?
Tesla bezplatne zavádza 2 bezpečnostné funkcie zo systému Autopilot
Nové vychytávky od Tesly ochránia vozidlo aj domácich miláčikov v ňom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár