Základné Tesly Model 3 a Y majú ponúknuť značne vyšší dojazd vďaka novej batérii, vyplýva z „objaveného“ dokumentu

1

Na nemeckom fóre sa objavil dôveryhodne vyzerajúci dokument, ktorý sa týka typového schválenia elektromobilov Tesla Model 3 a Model Y v Európe. Ten pritom odhaľuje, že cenovo najdostupnejšie verzie SR/SR+ majú dostať kapacitne väčšiu batériu, ktorá zvýši ich dojazd. Dokument tiež naznačuje, že v Európe by mohol byť dostupný Model Y v základnej verzii SR, ktorý už nenájdeme v ponuke na domácom americkom trhu.

Na základe spomínaného dokumentu, ktorý zverejnil používateľ „eivissa“ na fóre TTF, sa zdá, že Tesla v prípade základných verzií svojich elektromobilov strednej triedy, t.j. modelov Tesla Model 3 Standard Range Plus (SR+) a Tesla Model Y Standard Range (SR) použije kapacitne väčšiu batériu, upozorňuje portál Teslamag.

Týka sa to vozidiel vyrábaných v Číne (MIC), ktoré sa pravdepodobne budú dovážať do Európy, keďže by mali byť zahrnuté v rámci európskeho typového schválenia. Pôvodná batéria základných modelov MIC by mala mať aj na základe „objaveného“ dokumentu kapacitu 55 kWh a „nová“ 60 kWh. Výrobcami oboch je čínsky dodávateľ Tesly, spoločnosť CATL.

V dokumentoch sa spomína aj dojazd

V dokumentoch sa tiež uvádza, že Tesla Model 3 SR+ s pôvodnou 55-kWh batériou ponúka dojazd 448 km (WLTP), zatiaľ čo vozidlo so 60 kWh má dojazd 491 km (WLTP). V prípade základnej verzie Modelu Y (60 kWh) je to 455 km (WLTP). A to je podstatne viac ako Tesla avizovala (390 km WLTP) pri predstavení tohto modelu v marci 2019.

Nie je známe odkiaľ má spomínaný používateľ fóra TTF tieto dokumenty, zdajú sa však byť dôveryhodné. Ako uvádza Teslamag, tak aj na základe ďalších obsiahnutých údajov, ktoré sa dajú nájsť v oficiálnych dokladoch k už dodaným elektromobilom Tesla. Kým však nie sú vyplývajúce novinky oficiálne potvrdené, treba ich brať s rezervou.

Okrem vyššieho dojazdu by pritom bolo veľmi potešiteľné aj to, že Európania by sa mohli dočkať základnej verzie novinky Tesla Model Y Standard Range. Tá pritom aktuálne nie je v ponuke na domácom americkom trhu. Európa by mohla ťažiť z toho, že čínska továreň Giga Shanghai, kde sa vyrába aj tento cenovo najdostupnejší Model Y, sa stala podľa Tesly „globálnym exportným uzlom“. A táto verzia by sa mohla z Číny dovážať aj po spustení výroby Modelu Y v Nemecku, keďže sa predpokladá, že minimálne spočiatku sa tam budú produkovať vyššie verzie Long Range a Performance.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla spustí dodávky Modelu Y do Európy v auguste a v Číne už predáva verziu SR za 38 000 €
Dlho očakávaná Tesla Model Y dorazila do Európy, uvádza manažér spoločnosti Tesla
Najlacnejšia Tesla Model Y sa stáva „podpultovou“ + náznak „offroad“ verzie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Dnešné parametre špičkových batérií sú skvelé. Fantastické je však tempo, za akú krátku dobu sa výrazne zlepšili pre bežné každodenné používanie. Môžeme konštatovať, že elektrické auto je z technologickej stránky jednoznačne lepšie, ako spaľovacie. Jediný a zásadný problém je cena a dostupnosť elektrických áut v EU. Kto nevie, alebo nechce pochopiť, kde budeme o 5-10 rokov, nech sa pozrie na čínske weby, alebo britského komika Roberta Llewellyna a jeho program na YouTube Fully Charged. Nemusíte ovládať cudzí jazyk, stačí pozerať.

Pridajte komentár