„Tesla sa dnes stala skutočnou automobilkou,“ hovorí Musk. Vďaka čomu?

0

Tak a je to tu. Tesle sa po strastiplnej ceste podarilo naplniť výrobný plán pre svoj najnovší elektromobil Tesla Model 3. Objem na úrovni 5 000 ks týždenne by mal Tesle zabezpečiť historicky prvý ziskový štvrťrok od jej vzniku. Elon Musk hovorí, že Tesla sa teraz stala skutočnou automobilkou. Čo všetko tomu predchádzalo?

Tesla spustila výrobu Modelu 3 v júli minulého roku. Do konca roka mala v pláne vyrábať 5 000 ks týždenne, t.j. aktuálne dosiahnutú métu. Avšak do cesty sa jej postavilo množstvo komplikácií. Okrem iného aj problémy s výrobou batérií či prehnane automatizovanou výrobnou linkou.

„Výrobné peklo“ a prespávanie v továrni

Elon Musk nazval toto obdobie „výrobným peklom“. Kvôli vylaďovaniu produkčného procesu dokonca spával v továrni. Keď sa v jednom z interview vyjadril, že to bolo kvôli firemnému gauču veľmi nepohodlné, fanúšikovia sa mu vyzbierali na nový. Nakoniec z toho vznikla zaujímavá charitatívna zbierka, ktorej výnos putoval ľuďom, ktorých zasiahli prírodné živly.

elon musk gauc

Gauč, na ktorom spával Elon Musk v Tesla Factory. Zdroj: CBS

Mimoriadne opatrenia na zvýšenie produkcie

Ako sme vás už informovali, Tesla kvôli zvyšovaniu produkcie Modelu 3 pristavala v rámci fremontskej továrne „výrobný stan„. Do neho bola expresne rýchlo nainštalovaná nová výrobná linka, ktorú spoločnosť doviezla z Nemecka veľmi neštandardným spôsobom, a to letecky. Stálo ju to tak obrovské peniaze, avšak rýchlosť nasadenia bola prednejšia.

tesla model 3 stan

Zdroj: skabooshka/Twitter

Menej zvarov

Denníku New York Times sa dokonca podarilo zistiť, že inžinieri Tesly kvôli urýchleniu výroby navrhli odstránenie troch stoviek pôvodných zvarov v rámci karosérie, pretože ich identifikovali ako nepotrebné.

Musk: „Už sme skutočnou automobilkou“

Elon Musk, ako už býva zvykom, keď jedná o výnimočné udalosti v Tesle, napísal e-mail svojim zamestnancom. Tentokrát sa však netýkal prepúšťania, či informovania o sabotáži. Bol to pozitívne ladený, ďakovný e-mail. V ňom Musk uviedol, že dosiahnutím výrobného cieľa pre Model 3 sa Tesla stala skutočnou automobilkou.

natesle

Produkcia má priniesť Tesle prvý ziskový štvrťrok

Dosiahnutie produkčného plánu 5 000 ks Modelu 3 týždenne bolo pre Teslu v tomto období takmer kriticky dôležité. Veď práve tento objem má Tesle zabezpečiť prvý ziskový štvrťrok v jej 15-ročnej histórii. A Elon Musk sa dostal v tejto súvislosti pod tlak vyhlásením, že sa tak stane už 3. alebo 4. štvrťrok 2018, aby upokojil mnohých nespokojných investorov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Výrobná kvalita Tesly Model 3 ide významne hore | GRAF
Špionážne fotografie odhaľujú, ako vyzerá stan, v ktorom sa vyrába Tesla Model 3
“Tesla-sabotér” chce vyzbierať 500 000 $, aby sa mohol brániť “krivým” obvineniam

Muskov ďakovný e-mail zamestnancom

Vďaka CNBC máme k dispozícii úplne znenie ďakovného e-mailu Elona Muska všetkým zamestnancom. Z neho sme sa dozvedeli aj 2 zaujímavé informácie.

„Zvládli sme to!! Neuveriteľná práca úžasného tímu. Nemohol by som byť viac hrdý na to, že s vami pracujem. Je to pre mňa česť.

Úroveň odhodlanosti a kreativity bola mimoriadna. Vlastnou vynaliezavosťou sme prišli na úplne nové riešenia, ktoré boli považované za nemožné.

Intenzívne práce v stanoch či preprava celých výrobných liniek v masívnych nákladných lietadlách a iné. Všetko to fungovalo.

Nielenže sme dosiahli objem produkcie Modelu 3 vyšší ako 5 000 ks týždenne, ale podarilo sa nám naplniť aj kombinovaný výrobný cieľ, zahŕňajúci Model S a Model X, a to 7 000 vozidiel týždenne.

Navyše vďaka rastu produktivity v celej spoločnosti Tesla a nasadeniu nových výrobných liniek, sme na dobrej ceste k dosiahnutiu produkcie Modelu 3 na úrovni 6 000 ks týždenne už budúci mesiac.

Myslím, že sme sa práve stali skutočnou automobilovou spoločnosťou…

Ďakujem vám za odvedenú prácu a odhodlanie,

Elon“

Zdroj titulnej fotografie: gsmarena.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár