Vynovená Tesla Model 3 je realitou: Lepší dojazd, výkon, výbava a mierny redizajn

0

Tesla neprestáva s vylepšovaním svojich elektromobilov, pričom aktuálne to „schytal“ Model 3 a mierne aj Model Y. Potvrdilo sa pitom viacero doterajších súvisiacich neoficiálnych informácií.

V nedávnom období sa objavilo viacero správ o chystanom upgrade Tesly Model 3 a tie sa aktuálne potvrdili. Polepšila si však aj Tesla Model Y. Už v úvodnom okne konfigurátora Modelu 3 nájdeme zaujímavú vetu: „Všetky autá majú elektricky ovládaný zadný kufor, sklenenú strechu a Autopilota“. „Elektrický“ kufor je pritom novinkou.

Nemalé zvýšenie dojazdu

Asi najzaujímavejším vylepšením je zvýšenie dojazdu Tesly Model 3, ktoré môže naznačovať, že vozidlo dostalo zariadenie Octovalve. To sa prvýkrát objavilo v Modeli Y, pričom zvyšuje energetickú účinnosť vozidla. Toto zariadenie v rámci Modelu Y spolupracuje s tepelným čerpadlo, takže ak sa v Modeli 3 naozaj nachádza, elektrický sedan si pravdepodobne polepšil aj o tepelné čerpadlo, ktoré pomôže dojazdu najmä v chladnom období.

Ale prejdime ku konkrétnym číslam. Dojazd verzie Long Range vzrástol z 518 na 568 km podľa cyklu EPA, resp. z 560 na 580 km podľa cyklu WLTP. Oficiálny základný variant Standard Range Plus išiel zo 403 na 423 km podľa cyklu EPA, resp. zo 409 na 430 km podľa cyklu WLTP (zatiaľ len odhad). Zvýšenia dojazdu sa dočkala aj najvýkonnejšia verzia Performance, a to zo 481 na 507 km podľa cyklu EPA, resp. z 530 na 567 km podľa cyklu WLTP.

Lepšia akcelerácia

Tesla Model 3 si tiež zrejme polepšila v oblasti výkonu, keďže po novom sa krátili časy zrýchlenia verzií Long Range a Performance z 0 na 60 mph (97 km/h). A to zo 4,4 na 4,2 s, resp. z 3,2 na 3,1 s. Zmien sa dočkali aj disky kolies Modelu 3. Disky „Aero“ a „Sport“ boli redizajnované, verzia Performance dostala disky „Überturbine“ (viď titulný obrázok), ktoré boli prvýkrát použité v rámci Modelu Y.

Jemný redizajn

Došlo aj k neoficiálne avizovanej úprave interiéru, pričom na prvý pohľad sa zmeny dotkli stredovej konzoly. Tá je teraz matne čierna, má „chrómové“ akcenty a po bokoch je obšitá „vegánskou kožou.“ Potvrdili sa tiež správy o tom, že Tesla Model 3 príde o exteriérové chrómové prvky (rámy okien, kľučky). Tie sú teraz matne čierne, rovnako ako v prípade Modelu Y.

tesla model 3 upgrade interier

Zdroj: Tesla

Polepšil si aj Model Y

Mierneho upgradu sa dočkala aj „mladšia“ Tesla Model Y. Tá si polepšila na dojazde. A to z 507 na 525 km EPA (Long Range), resp. zo 480 na 488 km EPA (Performance). V prípade Modelu Y sme tiež spoznali termín spustenia výroby 7-miestnej verzie (budúci mesiac) a prvých dodávok (december 2020). A to na základe tweetu Elona Muska.

Zdroje: Tesla, Teslarati, Tesmanian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prinesie nová batéria Tesly „4680“ aj vyššiu rýchlosť nabíjania?
Tesla Model X dostáva vyšší dojazd, Model S nižšie ceny, FSD už čoskoro
Tesla za 25 000 $ môže byť kontraproduktívna, tvrdí Sandy Munro

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár