Top Gear: Teslu Model 3 chcete, pretože je lepšia vo všetkých smeroch

6

Tak, Teslu Model 3 si zobrala na paškál asi najznámejšia motoristická relácia na svete, Top Gear. Konkrétne Chris Harris, ktorý v rámci „novej“ trojice moderátorov/recenzentov disponuje najlepšími jazdeckými schopnosťami. A výsledok? Uvažuje o jej kúpe.

Elon Musk už počas vývoja Tesly Model 3 povedal, že bude lepšia, ako čokoľvek v jej triede. A týchto slov sa chytil aj Chris Harris a porovnal najvýkonnejšiu verziu Performance s modelmi BMW M3, Mercedes-AMG C 63 S a Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio.

Dve „porovnávačky“

Spomínané sedany strednej triedy si zmerali sily v dvoch testov. Ten prvý sa týkal zrýchlenia na rovinke. Nebol to však úplne typický drag race, nakoľko Top Gear predĺžil tradičnú „štvrť-míľu“ na dvojnásobok.. Nuž, zrejme schválne, aby dal šancu spaľovákom. Ako sa dalo predpokladať, Tesla Model 3 ukázala pri štarte jasnú prevahu.

Dominovala pritom aj na 1/4 míle. Napokon ju však na posledných metroch predbehol Mercedes. Model 3 mal pritom batériu nabitú na 57 %, pričom softvér Tesly upravuje maximálny výstupný výkon aj na základe aktuálnej kapacity.

„Je to AK-47“

Škoda, že elektromobil nebol úplne nabitý. Ale nevadí, „petrolhead“ Harris aj tak uznal šprintérske schopnosti Tesly Model 3 Performance, keď po závode povedal: „Je to AK-47 (samopal) zamaskovaný za nôž na maslo.“

Druhý test sa týkal ovládateľnosti a jazdy v zatáčkach. Harris pritom porovnal Model 3 s modelom Giulia, ktorý v tomto smere pokoril BMW M3. A Tesla porazila na danej trati Alfu o pol sekundy, keď dosiahla čas 1:04:28. A to so zhruba polovičnou kapacitou batérie.

Harris však dodal, že Model 3 mu prišiel v zákrutách mäkký, pričom nebol tak rafinovaný ako konkurent. Všetko si však vynahradil v častiach trate, kde mohol naplno akcelerovať. Nie je však známe, či mal Harris zapnutý špeciálny okruhový režim „Track Mode„.

Najdôležitejšie auto 21. storočia?

A ako sa teda Tesla Model 3 Performance pozdávala Chrisovi Harrisovi? Zdá sa, že veľmi. Svedčia o tom aj jeho nasledujúce slová. Veď povedal, že by to mohlo byť najdôležitejšie auto 21. storočia. A to nie preto, že je elektrické, ale preto, že dáva po všetkých stránkach väčší zmysel ako autá so spaľovacím motorom.

Taktiež uviedol: „Koniec koncov, je to auto, ktoré vyzerá ako veľmi rýchla chladnička, rýchlejšia ako Alfa, považovaná za výkonné auto. Svet sa zbláznil.“ A pár dní po teste Harris prostredníctvo svojho Twitter konta napísal, že uvažuje o skorej kúpe Modelu 3.

Zdroje: Cleantechnica, Teslarati, titulná fotografia: Top Gear/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Jeremy Clarkson z Top Gear otestoval Teslu Model X. Čo na ňu hovorí?
Test elektromobilu Škoda Vision iV, ktorý má blízko sériovému vozidlu
Závodný režim Tesly Model 3 mení vodičov na pretekárov. Ako funguje?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Najprv nech si tesla po rieši autopilota, zbytočne umierajú ľudia.. Potom nech si robia reklamu ns modek 3 čo už ani tachometer na palubke nemá to sa človek má otáčať aby videl koľko ide??? Za cenu tesli S alebo X je lacnejší v plnej výbave audi etron alebo jaguar ipeace.. Tesla nemá čo nové priniesť do sveta automobilov to čo spravila s modelom 3 to je karikatúra auta

Pridajte komentár