Tesla Model 3 dostala nové svetlomety. Ako dopadli v testoch IIHS?

0

Tesla Model 3 je štandardne vybavená Full LED svetlometmi s automatickým prepínaním stretávacích a diaľkových svetiel. Tie Tesla v júni tohto roku aktualizovala. Aký kvalitatívny rozdiel je medzi novými a starými svetlometmi, zisťoval inštitút IIHS.

Poisťovací inštitút pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS) vykonáva okrem iného aj testovanie kvality automobilových svetlometov. Považuje ich totiž za dôležitú súčasť bezpečnostných prvkov vozidiel. Ich celkovú úroveň hodnotí pomocou 4 hodnotiacich stupňov.

Svetlomety elektromobilov Tesla Model 3 vyrobených pred júnom 2018 získali v testoch IIHS hodnotenie „Acceptable“ – prijateľné, čo je 2. najlepší z celkovo 4 hodnotiacich stupňov. Inštitút mal v rámci svetlometov výhrady k úrovni osvetlenia pravej strany vozovky v režime stretávacích svetiel pri jazde po rovnej ceste.

Tesla svoje autá neustále vylepšuje

Pomerne často počúvame, že Tesla neustále pracuje na vylepšovaní svojich modelov. A to nielen prostredníctvom softvérových aktualizácií na diaľku, ale aj v rámci hardvéru a kvality výroby. Dôkazom sú aj svetlomety Modelu 3.

IIHS uvádza, že vozidlá vyrobené po júni 2018 majú vylepšené svetlomety. Vďaka tomu získali najvyššie možné hodnotenie „Good“. Tesla tak zjavne vyriešila spomínaný problém, kvôli ktorému získali staršie svetlomety o stupeň horšie hodnotenie.

Lepšie svetlá ako Model S

IIHS hodnotilo aj svetlomety Tesly Model S, a to v rámci modelového roku 2016 a 2017. V oboch prípadoch získali najhoršie hodnotenie „Poor“ – zlé. A to kvôli nedostatočnému osvetleniu vozovky v zákrutách, v rámci stretávacích aj diaľkových svetiel.

Zaujímavosťou je, že modely z roku 2016 boli vybavené dynamickými 3-polohovými svetlometmi s aktívnym natáčaním v zákrutách. Novšie modely už tieto adaptívne svetlomety nemajú. Dúfame, že najnovšie Modely S disponujú lepšími svetlometmi.

Automatické brzdenie na výbornú

IIHS otestovala v rámci Tesly Model 3 aj systém automatického núdzového brzdenia (Forward Collision Warning), na základe ktorého určuje rating v oblasti prevencie pred čelnou zrážkou. Prvá skúška prebiehala pri rýchlosti 20 km/h, druhá pri rýchlosti 40 km/h. Tesle Model 3 sa pritom podarilo dosiahnuť najvyššie možné hodnotenie “superior” – vynikajúce.

Zdroj titulnej fotografie: TrevP/M3OC

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 má za sebou crash testy. Získala top hodnotenie
V Tesla Model 3 čelíte najnižšiemu riziku zranenia zo všetkých áut | VIDEÁ
Majiteľ Tesly Model 3 tvrdí, že mu Autopilot zachránil život | VIDEO

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár