Ako je to teda s „lacnou“ základnou verziou Tesly Model 3?

0

Predaj roky sľubovanej Tesly Model 3 Standard Range za 35 000 $ (bez DPH) bol spustený v posledný februárový deň tohto roka. Zakrátko však bol stiahnutý z oficiálneho konfigurátora s tým, že ho bude možné objednať „pomimo“. Ako je to s týmto modelom aktuálne po stránke dostupnosti, dodávok, výbavy a ceny?

Približne mesiac od spustenia predaja modelu Tesla Model 3 Standard Range, výrobca túto verziu odstránil zo svojej ponuky. Argumentoval pritom tým, že o vozidlo je podstatne menší záujem ako o jeho vylepšenú verziu Standard Range Plus, ktorá bola v tom čase drahšia o 2 000 $.

Dodal však, že základnú verziu je možné objednať telefonicky a na predajniach Tesla Store. V tejto súvislosti sa však objavili dokonca špekulácia, že Tesla tento model v skutočnosti nevyrába. To je však nezmysel, čoho dôkazom sú pomerne čerstvé dodávky variantu Standard Range.

Orezaná „Plusková“ verzia

Kvôli optimalizácii výroby sa napokon Tesla rozhodla, že základnú verziu bude ponúkať ako orezanú verziu Standard Range Plus. Podľa jej vyjadrenia mala mať softvérovo znížený dojazd (o 10 %), ako aj „uzamknuté“ niektoré funkcie (streamovanie hudby, navigácia s vizualizáciou premávky, vyhrievanie sedadiel).

Za príplatok však má byť možné tieto obmedzenia zrušiť. A to platí aj opačne, za „downgrade“ verzie Standard Range Plus na Standard Range by mala Tesla vrátiť peniaze.

Ukázalo sa však, že prvé dodané základne verzie Tesly Model 3 sú rovnaké ako vyšší variant „Plus“. To nasvedčovalo tomu, že Tesla vtedy ešte nemala k dispozícii softvérovú aktualizáciu, ktorá by aplikovala spomínané obmedzenia.

„Downgrade“ v praxi

Aktuálne však portál Electrek informuje, že Modely 3 Standard Range sa dočkali sľúbeného „downgrade-u“. Avšak ako informuje jeden z majiteľov, jeho elektromobil obsahuje rovnakú stredovú konzolu ako verzia Plus či elektricky nastaviteľné predné sedadlá s vyhrievaním, ktoré nemali byť pôvodne v základnom modeli. O vyhrievanie tak prišli len tie zadné. Navyše je aj audio režim „Immersive Sound“.

Každopádne treba uviesť, že Tesla nedávno zvýšila cenu základného modelu o 400 $, čo mohlo byť dôsledkom zachovania niektorých funkcií a hardvéru z vyššej verzie Plus. Čo sa týka Európy, na väčšine trhov (žiaľ s výnimkou nášho regiónu, kde nie je možné objednať žiadnu verziu Modelu 3) je od apríla v ponuke variant Standard Range Plus s cenou cca od 42 600 do 49 000 € s DPH, v závislosti od konkrétneho trhu a miestnej DPH.

Základná verzia by však mala byť dostupná „pomimo“ konfigurátora aj na starom kontinente. Avšak doteraz nemáme žiadne informácie o jej cene či dodávkach.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla predáva v Kanade Model 3 s dojazdom 150 km za 30 000 €
Musk o Tesle na Slovensku, dlhovekosti Modelu 3 či cene „repasu“ batérie
Top Gear test: „Tesla Model 3 Performance je lepšia ako BMW M3“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár