Tesla Model 3 „za 35 000 $“ už nemá byť ani v „podpultovej“ ponuke

1

Predaj roky sľubovanej Tesly Model 3 Standard Range za 35 000 $ (bez DPH) je, resp. bol pomerne kontroverznou záležitosťou. Čakalo sa na ňu pomerne dlho a napokon v oficiálnej ponuke bola táto najlacnejšia verzia len veľmi krátky čas. A podľa aktuálnych neoficiálnych správ už nie je možné urobiť ani „podpultovú“ objednávku nového vozidla.

Približne mesiac od spustenia predaja modelu Tesla Model 3 Standard Range (2/2019), výrobca túto verziu odstránil zo svojej ponuky. Argumentoval pritom tým, že o vozidlo je podstatne menší záujem ako o jeho vylepšenú verziu Standard Range Plus, ktorá bola v tom čase drahšia o 2 000 $. Dodal však, že základnú verziu je možné objednať telefonicky a na predajniach Tesla Store.

Kvôli optimalizácii výroby sa napokon Tesla rozhodla, že vstupný model bude ponúkať ako orezanú verziu  modelu Standard Range Plus. Podľa vyjadrenia kalifornskej spoločnosti mala mať softvérovo znížený dojazd (o 10 %), ako aj „uzamknuté“ niektoré funkcie (streamovanie hudby, navigácia s vizualizáciou premávky, vyhrievanie sedadiel). Za príplatok však je možné tieto obmedzenia zrušiť.

V štandardnej výbave tiež absentovali základné funkcie systému Autopilot (udržiavanie smeru jazdy, zrýchľovanie a brzdenie s ohľadom na iné vozidlá a chodcov v jazdnom pruhu). Tie je ale taktiež možné „odomknúť“ kedykoľvek po zakúpení vozidla, a to za doplatok 3 000 $.

Najciteľnejším rozdielom medzi verziami Standard Range a Standard Range Plus je však zrejme dojazd na jedno nabitie. V prípade najlacnejšej verzie za 35 000 $ je totiž obmedzený na 354 km (EPA), zatiaľ čo „Plusko“ ponúkalo spočiatku 402 km EPA (aktuálne 423 km EPA).

Podľa pôvodných oficiálnych informácií by mal byť základný model aj pomalší, keďže z 0 na 60 mph (97 km/h) má zrýchliť za 5,6 s („Plus“: 5,3 s) a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 209 km/h („Plus“: 225 km/h).

Zákaz „downgradu“

No a aktuálne portál Electrek informuje, že podľa jeho zdrojov oboznámených s touto záležitosťou, dostali zamestnanci Tesly zákaz „downgradovať“ vynovenú Teslu Model 3 Standard Range Plus pre modelový rok 2021 na verziu Standard Range a predávať ju za 35 000 $.

Takže Model 3 s cenovkou 35 000 $, vďaka ktorej si Tesla získala veľkú pozornosť ešte pred predstavením prototypu, minimálne nateraz už nie je v ponuke ani v rámci „podpultového“ predaja. Poslednou možnosťou ako sa dostať k Modelu 3 za túto cenu, sú staršie skladové vozidlá pre americký trh. Púť 35-tisícovej Tesly by tak mohla byť na konci. Po novom však zas láka avizovaný menší model s cenou od 25 000 $ (bez DPH). Dúfame pritom, že s ním to dopadne lepšie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Špeciálnych mestských nabíjačiek Tesla sa máme dočkať aj na Slovensku
Tesla vyrába „RNA Bioreaktor“, ktorý je „dôležitý pre svet“, uvádza Musk
Tesla za 25 000 $ môže byť kontraproduktívna, tvrdí Sandy Munro

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár