Najlacnejšia Tesla Model 3 za 35 000 $ príde na trh zrejme ešte neskôr

0

Tesla Model 3, ktorá je aktuálne 5. najpredávanejším autom v USA, sa ponúka 3 verziách. Tej štvrtej, najlacnejšej, sa ale akosi nemôžeme dočkať. Čo je za tým a kedy má prísť na trh?

Spoločnosť Tesla dnes vyrába zhruba 5 000 až 6 000 elektromobilov Tesla Model 3 týždenne. Podľa analytikov, ktorí navštívili továreň vo Fremonte, by sa mohlo toto číslo s prispením malého navýšenia výdavkov zvýšiť na 8 000.

Nový „doručovací“ systém

Po mnohých problémoch tak Tesla Model 3 zažíva produkčný boom, pričom sa snaží neustále navyšovať aj doručovacie kapacity. Vymyslela pritom aj nový model „doručovania“ typu „kto skôr príde, ten na Modeli 3 odíde“. Vybraným držiteľom rezervácií, ktorí si ešte neobjednali vozidlo prostredníctvom online konfigurátora, posiela výzvy, aby si prišli prebrať vozidlá do distribučného centra pri výrobnom závode vo Fremonte osobne.

Takto ušetrí doručovacie kapacity pre tých, ktorí si už vozidlo oficiálne objednali. Navyše tým môže „zlomiť“ čakateľov na najlacnejšiu verziu „Standard Battery“ s nižším dojazdom (354 km – EPA) a zadným náhonom za 35 000 $, keďže tá je jedinou verziou, ktorá sa ešte nevyrába.

Vo výrobe 3 zo 4 verzií

Prvou verziou Tesly Model 3, ktorá sa začala vyrábať bola verzia „Long Range Battery“ (75 kWh batéria, dojazd 500 km – EPA) so zadným náhonom za 44 000 $. Tu však je možné stále objednať len s balíkom prémiovej výbavy za príplatok 5 000 $. Neskôr pribudli do ponuky verzie Dual Motor (pohon 4×4, 75 kWh batéria) za 55 000 $ a Performance (4×4, 75 kWh + výkonnejší pohon) za 64 000 $.

Aj o 2 mesiace neskôr

Na 35-tisícovú verziu teda stále čakáme. Podľa Elona Muska by Tesla nedokázala vyrábať túto verziu so ziskom, a tak zrejme čaká, kým uspokojí dopyt po drahších verziách. Podľa minulo-mesačných správ od Tesly mala ísť do výroby základná verzia začiatkom budúceho roka, resp. v jeho prvok kvartáli.

Spoločnosť Worm Capital, ktorá je investorom Tesly a ktorá nedávno absolvovala prehliadku Gigafactory 1, teraz uvádza, že výroba najlacnejšej Tesly Model 3 začne v priebehu 8 mesiacov. Tzn., že jej produkcia môže začať ešte o 2 mesiace neskôr, ako v prípade doterajšieho najhoršieho scenára, t.j. v máji 2019.

Kedy príde do Európy?

Nás Európanov však bude najviac zaujímať, ako bude Tesla túto verziu distribuovať na starý kontinent. Elon Musk sľúbil, že dodávky nešpecifikovaných verzií sa k „nám“ dostanú v 1. polroku 2019. Mnohí tak budeme dúfať, že sa nám ujde aj z prvých „várok“ základnej verzie za 35 000 $.

Logika veci však hovorí, že Tesla zvolí v prípade Európy a ďalších trhov podobnú stratégiu ako v Severnej Amerike. A teda, že začne najskôr sprístupňovať objednávky na drahšie verzie. Tak čo, na ktorú verziu čakáte vy?

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejšia Tesla Model 3 pôjde do predaja s novou a lepšou batériou
Tesla môže čoskoro dosiahnuť “magickú hranicu”, ktorá zníži ceny elektromobilov
Tesla pripravuje zákazníkov na hurikán. Zdarma im sprístupní uzamknutú časť…
Tesla zrejme začala vyrábať prvé Modely 3 určené pre Európu

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár