Základná verzia Tesly Model 3 by mohla doraziť do Európy v 2. polovici roka

0

Čínsky konfigurátor spoločnosti Tesla naznačuje, že v Európe by sme sa mohli dočkať najlacnejšej, základnej verzie Tesly Model 3 Standard Battery v 2. polovici roka 2019.

Tesla sa už pripravuje na spustenie globálnych dodávok Modelu 3. Do Európy sa chystajú prvé lode s dlho očakávaným nákladom vo februári. Do Číny a ďalších ázijských krajín dorazí novinka v marci. Na týchto trhoch však budú spočiatku dostupné iba dve najdrahšie verzie.

V aktuálnom čínskom a európskych konfigurátoroch figuruje len verzia s vyšším dojazdom (Long Range Battery – 500 km EPA) a pohonom oboch náprav (Dual Motor – AWD) a tiež najvýkonnejšia verzia Performance. Na severoamerickom trhu je pritom dostupná aj verzia „Mid Range Battery“ so stredne veľkou batériou, dojazdom 425 km (EPA) a pohonom zadnej nápravy.

Jedná sa však zrejme len o prechodnú verziu, kým Tesla neuvedie na trh sľubovaný základný model „Standard Battery“ s dojazdom 354 km (EPA) a pohonom zadnej nápravy, ktorý má stáť v USA 35 000 $ bez DPH. Elon Musk sa v tejto súvislosti v decembri vyjadril, že bude k dispozícii za 5 až 6 mesiacov.

To znamená, že by mal prísť na konci 1. polroka 2019. Je pritom viac ako pravdepodobné, že Tesla bude chcieť najskôr pokryť dopyt po tomto modeli v Severnej Amerike. Preto je termín z čínskeho konfigurátora, o ktorom píše Teslarati, pomerným prekvapením, nakoľko to znamená, že Čína sa ho dočká do pol roka na to.

Na druhej strane, pri zabehnutej veľkoobjemovej výrobe, nebude zrejme problém pokryť prvotný veľký dopyt v USA a Kanade. Veríme tak, že (čo najskôr :-)) v 2. polroku sa začne dovážať aj na starý kontinent, keďže Európa a Čína sú aktuálne v prvej vlne „mimoamerických“ dodávok.

Z domácej továrne?

Spomínané predpoklady by nám však mohla teoreticky nabúrať nová Gigafactory 3, ktorá sa už stavia v Číne. Výroba v rozostavanej továrni sa má začať práve v 2. polovici roka 2019, pričom sa tu bude spočiatku produkovať Model 3. Dodávky základného modelu pre čínsky trh by tak mohli začať v 2. polovici roka práve preto, že by pochádzali z Gigafactory 3. Dodávky do Európy by tak nemuseli vôbec súvisieť s tými čínskymi.

Veríme však, že už čoskoro sa dočkáme podobnej správy v rámci európskych konfigurátorov. Najlepšie z toho, ktorý je určený pre náš región (Other Europe), aj keď na jeho spustenie ešte stále čakáme.

Vrátenie vozidla do 3 dní

Na záver spomenieme ešte jednu zaujímavosť z Číny. Zákazník, ktorý si kúpi Teslu Model 3 bez skúšobnej jazdy, má nárok na vrátenie vozidla do 3 dní od prevzatia.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 dostala európske ceny aj WLTP dojazd. Prvé dodávky vo februári
Porovnanie Tesiel Model 3: Jeden z prvých vs. jeden z novších kusov
Výroba Tesly Model 3 je “biblicky” jednoduchá a rýchla | INFO + VIDEO

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár