Dôvod k obavám? Tesla stiahla z webu údaj o možnej dostupnosti najlacnejšieho Modelu 3

1

Tesla Model 3 bola jedným z najočakávanejších modelov automobilovej histórie. Mnohí záujemcovia sa pritom svojho vozidla zatiaľ ešte nedočkali. V prípade základnej verzie za 35 000 $ to platí bez výnimky. A Tesla nedávno stiahla zo svojej web stránky údaj o jej možnej dostupnosti, čo vyvolalo obavy aj otázky.

Keď Elon Musk pred rokmi ohlásil, že ponuka Tesly sa rozšíri o sedan strednej triedy, najväčšie nadšenie zožala avizovaná cena a údaj o dojazde. Veď v prípade základnej verzie hovoril o cene 35 000 $ a reálnom dojazde okolo 350 km. Avšak ani 3 roky po spustení rezervačného programu sme sa zatiaľ nedočkali tohto najlacnejšieho variantu.

„Posledný“ odhad Elona Muska

Elon Musk už viackrát priznal, že Tesla zatiaľ nedokáže vyrábať spomínaný základný model s prívlastkom „Standard Battery“ so ziskom. Naposledy sa však vyjadril, že by sa tak mohlo stať v polovici tohto roka. Tesla pritom nedávno avizovala pomerne veľké prepúšťanie, pričom ako jeden z dôvodov uviedla optimalizáciu nákladov, s cieľom priniesť výrobu Modelu 3 za 35 000 $.

Odhadovaná dostupnosť „zmizla“

Na hlavnej americkej verzii stránky Tesly sa pritom donedávna uvádzalo, že základná verzia by mala byť dostupná do 4 až 6 mesiacov. Portál Electrek však aktuálne upozorňuje, že z nej tento údaj zmizol. To podľa neho vyvolalo veľké obavy v radoch záujemcov. Hovorca Tesly pritom odmietol komentovať tento krok.

Dôvod na obavy?

Posunie teda Tesla opäť príchod Modelu 3 Standard Battery na trh, či dokonca úplne zruší jeho plánovanú výrobu? Rozhodne netreba robiť paniku. Ďalšie oneskorenie sa nedá vylúčiť, pričom by to nebolo v prípade Tesly ničím výnimočným. Zrušenie tejto verzie si ale Tesla nemôže „dovoliť“. Aj kvôli svojej reputácii.

Navyše je isté, že skôr či neskôr bude schopná vyrábať tento sľubovaný Model 3 s patričným ziskom. Veríme však, že sa tak stane skôr ako neskôr. Veď ani fanúšikovia Tesly nemajú nekonečnú trpezlivosť, pričom už aj konkurencia sa začína pomaly prebúdzať.

Aktuálne najlacnejší Model 3

Momentálne je cenovo najdostupnejším Modelom 3 verzia „Mid Range“ s dojazdom 425 km (EPA), ktorá by mala mať 62 kWh batériu. Tá vyjde v USA na 42 900 $ (38 000 €) bez dane. V Európe by mohla byť podľa Elona Muska dostupná v máji.

Táto verzia pritom obsahuje balík prémiovej výbavy v hodnote 5 000 $ a o 12 kWh väčšiu batériu ako by mala mať základná verzia. V tomto kontexte sa nezdá byť Model 3 za 35 000 $ nerealistický, navyše aktuálne verzie majú v štandarde pomerne bohatú výbavu, takže tu je určite priestor na „šetrenie“. Tesla sa však bude určite snažiť zachovať určitý štandard, čo by mohlo byť dôvodom prípadného oddialenia najlacnejšej verzie. Nuž uvidíme…

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejšia Tesla Model 3 so zmenami v interiéri. Čo očakávať?
Fanúšik Tesly navštívil 107 showroomov značky. Čo zistil?
Ak ste nekonvenční, už nemusíte čakať na van od Tesly

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. v pohodeeeee, aj tak si ju chcem kupit tak za 5 rokov, aspon vychytaju muchy dovtedy, baterie uz budu lepsie, a cenu snad tiez stiahne konkurencia trosku dole

Pridajte komentár