Ako rýchlo a za koľko sa nabije Tesla Model 3 na nabíjačke Supercharger? | TEST

0

Majiteľ Tesly Model 3, Scott Kubo, zaznamenal priebeh nabíjania svojho elektromobilu na nabíjacej stanici Tesla Supercharger. Jeho záznam zodpovedal množstvo otázok ohľadom rýchlosti nabíjania kalifornskej novinky.

Nabíjaná Tesla Model 3 „Long Range Battery“ disponuje 75 kWh batériou a dojazdom cca 500 km, pričom na Supercharger bola pripojená s nulovou kapacitou. Scott uvádza, že vozidlo malo k dispozícii plný výkon nabíjačky, keďže sa v rámci stojana nabíjalo samé.

Tesne po pripojení Modelu 3 na nabíjaciu stanicu odhadoval palubný systém vozidla dobu nabitia z 0 na 100 % na 80 minút. Počiatočný nabíjací výkon pritom dosahoval hodnotu 60 kW. Napokon trvalo úplné nabitie 108 minút, pričom pri 66 % sa nabíjanie na chvíľu prerušilo z dôvodu reštartu nabíjačky.

tesla model 3 rychlost nabijania

Zdroj: Scott Kubo/Youtube

Bežne budete nabíjať oveľa rýchlejšie

108 minút je určite dosť, netreba však panikáriť. Z 0 na 100 % určite nebudete svoj elektromobil nabíjať často. Oveľa viac nás preto zaujímajú časy nabíjania na odporúčané kapacity.

Všeobecné odporúčania pre nabíjanie Li-Ion batérií elektromobilov znejú nasledovne:

  • Je lepšie nechať vybiť batériu na 0 % a nabiť na 80 %, ako vybiť batériu na 20 % a nabiť na 100 %.
  • Ešte lepším riešením je pripojenie elektromobilu na nabíjačku pri 20 % kapacity a následné nabitie na 80 %.
  • Ako úplne najoptimálnejšie sa podľa štúdií javí nabíjanie pri 20 % a ukončenie nabíjania pri 70 % kapacity batérie.

Tieto odporúčania však nemajú vplyv len na životnosť batérie, ale aj na rýchlosť jej nabíjania. Konkrétne Tesla odporúča nabíjať svoje vozidlá na nabíjačkách Supercharger na 80 %, pretože potom začne systém znižovať rýchlosť nabíjania, aby nedošlo na konci k „prebitiu“ batérie.

250 km dojazd za 25 minút

Z videozáznamu však vyplýva, že k výraznejšiu klesaniu nabíjacieho výkonu dochádza už pri nabití na 70 %. Takže pokiaľ je to možné a situácia to nevyžaduje inak, odporúčame nabíjať elektromobily Tesla z 20 na 70 % kapacity. Záznam z reálneho nabíjania odhaľuje, že by to mohlo trvať okolo 25 minút. Tzn, že za necelú pol hodinu získate dojazd cca 250 km.

Ďalšie zaujímavé doby nabíjania

Uvedieme si aj odsledované doby nabíjania pre vyššie uvedené odporúčané aj neodporúčané spôsoby. Avšak je možné, že pri spustení nabíjania pri 20 % môže byť priebeh nabíjania iný, čo môže mierne ovplyvniť čas nabíjania. Takže ich treba brať len orientačne.

  • Z 0 na 80 % – 44 minút
  • Z 20 na 80 % – 34 minút
  • Z 20 na 100 % – 98 minút

Koľko stálo toto nabitie?

Ako máme možnosť vidieť, Scott zaplatil za nabitie Modelu 3 18,98 USD. To je po prepočte cca 3,8 USD/100 km, čo nie je vzhľadom na všeobecne uvádzané prevádzkové náklady elektromobilov málo. Cena za nabíjanie na Superchargeri sa však líši v závislosti od regiónu. U nás by vyšlo nabitie 75 kWh batérie na 15 € (0,20 €/kWh). Cenník…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako dlho si počkáte na Teslu Model 3, ak by ste si ju rezervovali dnes?
Tesla údajne zrušila kriticky dôležitý test Modelu 3, aby dosiahla výrobný cieľ
Exkluzívne: Prvý Slovák vlastniaci Teslu Model 3 sa podelil o svoje dojmy z vozidla

Treba si taktiež uvedomiť, že spoplatnené nabíjanie vás neminie len pri diaľkových cestách. Väčšinu času budete svoj elektromobil nabíjať aj tak doma, a to hlavne cez noc, kedy sú tarify za odber el. energie najnižšie. A keď si to porovnáme s cenami fosilných palív, tak nemáme v podstate čo riešiť…

Zdroj: Scott Kubo/Youtube

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár