Európska Tesla Model 3 sa nabíja dokonca rýchlejšie ako tá „domáca“

0

Jedna z úplne „čerstvých“ európskych Tesiel Model 3 dosiahla na nabíjačke mimo siete Tesla Supercharger zrejme rekordnú (zaznamenanú) hodnotu z hľadiska výkonu nabíjania. Zdá sa tak, že jej špecifický nabíjací port typu CCS prinesie Európanom o niečo rýchlejšie nabíjanie. Teda aspoň zatiaľ a za určitých podmienok.

Nedávno sme informovali, že jeden z prvých šťastných majiteľov európskej verzie Tesly Model 3 zaznamenal rovnaký maximálny nabíjací výkon na nabíjačke „tretej strany“ ako dosahujú štandardne americké verzie na nabíjačkách Tesla Supercharger.

Z dostupných informácií však nebolo jasné, po akej dobe nabíjania bola dosiahnutá táto hodnota (117 kW) a aký bol priebeh nabíjania. Prevádzkovateľ nabíjacej siete Fastned však aktuálne zverejnil podrobné informácie o prebehu nabíjania na svojej CCS nabíjacej stanici s výkonom 175 kW.

Podobný priebeh a vyšší výkon

A výsledky sú celkom potešiteľné. Krivka priebehu nabíjania je totiž podobná tej, ktorú dosahujú americké verzie na Superchargeri, avšak čo sa týka výkonu nabíjania, európska verzia sa na 175 kW CCS stanici nabíja výkonom o 6 až 9 kW vyšším, a to v rámci najrýchlejšej fázy nabíjania. Maximálny výkon pritom dosahuje hodnotu 126 kW.

Nie je to síce žiadny markantný rozdiel, ale určite poteší. Každopádne sme zvedaví, aký vplyv na výkon, resp. rýchlosť nabíjania Modelu 3, bude mať príchod novej generácie nabíjacej stanice Tesla Supercharger V3. Tej by sme sa mali pritom dočkať v najbližšom období.

Maximálne 184 kW?

Podľa portálu Cleantechnica je teoretická hranica batériového systému Modelu 3 z hľadiska podpory nabíjacieho výkonu 183,75 kW. Vyplývať to má z dokumentov EPA, v ktorých sa uvádza, že vozidlo je schopné pracovať s prúdom 525 A, pričom jeho batéria podporuje napätie 350 V.

Cleantechnica pritom predpokladá, že maximálny nabíjací výkon by mohol byť softvérovo obmedzený na 160 až 175 kW. Pri výkone okolo 160 kW by sa mohol skrátiť čas nabíjania (10 – 80 %) zo súčasných 30 až 35 min na 24 až 27 min. V prípade priaznivejšej krivky nabíjania by tom mohlo byť ešte o niečo menej.

Sme tak veľmi zvedaví, aký výkon ponúkne nový Supercharger (podľa Muska 200 až 250 kW) a aký výkon bude podporovať nielen Tesla Model 3, ale aj ďalšie modely značky. Príchod Superchargera V3 by taktiež mohol priniesť podporu rýchlejšieho nabíjania na CCS nabíjačkách tretích strán. Uvidíme však, akú stratégiu zvolí Tesla v tomto smere.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Mariordo59/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk odporúča, ako nabíjať elektromobily Tesla
Tesla Model 3 má výborný dojazd aj pri takmer diaľničnej rýchlosti
Porovnanie reálneho nabíjania modelov Audi e-tron, Mercedes EQC a Jaguar I-Pace

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár