Tesla Model 3 dostáva silnejšie regeneratívne brzdenie, čo zvýši jej dojazd

0

Zdá sa, že Tesla opäť reaguje na pripomienky zákazníkov, keď zavádza aktualizáciu regeneratívneho brzdenia v prípade Modelu 3. To bude po novom silnejšie, čo by mohlo o niečo predĺžiť reálny dojazd vozidla.

Mnohí majitelia Tesly Model 3 sa podľa portálu Electrek sťažovali na výrazne slabší účinok regeneratívneho brzdenia ako v prípade iných modelov Tesla. To sa však zrejme zmení. A to nielen v prípade „Track Mode“ režimu pre najvýkonnejšiu verziu Performance, ale aj pre ďalšie verzie v rámci bežnej aktualizácie softvéru.

Tesla v minulosti oznámila, že „Track Mode“ prinesie zmenu sily regeneratívneho brzdenia z 0,2 na 0,3 g. Aktuálne bolo silnejšie regeneratívne brzdenie v rámci všeobecnej aktualizácie v1.2018.42 v9 zaznamenané zatiaľ len na modeloch s pohonom oboch náprav (Dual Motor). Tá je však v obehu len odvčera, takže to nemusí znamenať, že sa nebude týkať aj verzii s pohonom zadnej nápravy.

Výraznejšie pribrzďovanie aj zvýšenie dojazdu

Ako vieme, regeneratívne brzdenie, resp. rekuperácia kinetickej energie na elektrickú, môže mať v prípade batériou poháňaného vozidla podstatný vplyv na predĺženie jeho dojazdu. Práca tohto systému sa prejavuje aj  pribrzďovaním vozidla pri popustení či uvoľnení pedála akcelerátora.

Tesla popisuje aktualizáciu regeneratívneho brzdenia nasledovne: „Sila regeneratívneho brzdenia Tesly Model 3 bola zvýšená s cieľom zvýšenia pôžitku z jazdy a zvýšenia množstva energie, ktoré sa vracia do batérie, keď vozidlo spomaľuje.“

Veríme, že sa dočkáme porovnania rovnakých verzií Modelu 3 s aktualizáciou aj bez aktualizácie, a to na identickej trati za identických podmienok. Ešte lepšie by bolo otestovanie aktualizovaného Modelu 3 agentúrou EPA v rámci jej štandardizovaného testu spotreby a dojazdu.

Koncom zimy by tak mala prísť do Európy Tesla Model 3, ktorá bude mať o niečo vyšší, ako oficiálne udávaný dojazd výrobcu. Predpokladáme, že aj keby EPA otestovala aktualizovaný Model 3 a pridala do svojich záznamov „novú verziu“ s vyšším dojazdom, Tesla by vyšší dojazd pravdepodobne oficiálne neuvádzala, nakoľko by to zmenšilo rozdiel medzi Modelom 3 a jeho prémiovými súrodencami S a X s vyššou maržou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk upresnil spustenie dodávok Tesly Model 3 do Európy
Prototyp crossoveru Tesla Model Y bol schválený do výroby, hovorí Musk
Elon Musk o Tesla Network, v rámci ktorej si zarobia autá samé na seba

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár