Tesla Model 3 a Porsche Taycan finalistami ankety Európske auto roka

0

Elektromobily Tesla Model 3 a Porsche Taycan sa dostali medzi 7 finalistov prestížnej ankety Európske Auto Roka 2020. V zozname pritom teoreticky môžeme nájsť aj ďalší elektrický model či hybrid.

Elektromobilita je v automobilovom priemysle jasným trendom, čo dokumentuje aj anketa Európske Auto Roka. Už v roku 2011 v nej triumfovala prvá generácia elektrického hatchbacku nižšej strednej triedy – Nissan Leaf. O rok neskôr zas plug-in hybridný sedan nižšej strednej triedy – Opel Ampera.

Úspešný rok

Na elektrifikovaného víťaza sme si potom museli počkať až do tohto roku, pričom ocenenie Európske Auto Roka 2019 získalo v marci plne elektrické SUV Jaguar I-Pace. A aktuálny ročník ankety je po stránke finálových nominácií pre elektromobilitu vôbec najúspešnejším.

Ako totiž Top Gear informuje, medzi 7 finalistami sa vôbec po prvýkrát nachádza viac ako jeden model do zásuvky. A to „minimálne“ 2 elektromobily – Tesla Model 3 a Porsche Taycan. A prečo minimálne? V zozname finalistov totiž nájdeme aj nový Peugeot 208, ktorý sa vyrába v „spaľovacej“ aj plne elektrickej verzii.

Dá sa pritom predpokladať, že k nominácii mu pomohol aj tento fakt. Ďalší nominant, Toyota Corolla, sa zas podľa Top Gear-u predáva na európsku trhu väčšinou v hybridnej verzii.

Elektromobilistov zrejme najviac zaujíma, ako dopadnú elektromobily Tesla Model 3 a Porsche Taycan, aj keď už samotnú účasť medzi finalistami môžeme považovať za úspech. Veď „svet“ ešte nie je úplne naklonený e-autám. Aj toto je pritom dobrá možnosť, ako dostať elektromobilitu do väčšieho povedomia.

O e-finalistov je veľký záujem

Oba elektrické modely netreba nijako obzvlášť predstavovať. Uvedieme len to, že elektrickému sedanu strednej triedy Tesla Model 3 sa v Európe veľmi darí, keď na väčšine trhov je najpredávanejším elektromobilom, pričom napríklad za mesiac september pokoril v rámci predajov aj český bestseller – Škodu Octavia. Viac: # Tesla Model 3

O prvý elektromobil od Porsche bol zas podľa výrobcu v rámci obdobia rezervácií taký záujem, že sa rozhodol zvýšiť jeho ročnú produkciu, a to dvojnásobne. Viac: # Porsche Taycan

Na záver by sa ešte patrilo doplniť trojicu finalistov, ktorých sme doteraz nespomenuli. Sú nimi modely BMW radu 1, Ford Puma a Renault Clio.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Balamutil Top Gear v prípade „drag race“ Tesly Model S a Porsche Taycan?
Tesla Model 3 sa stáva najefektívnejším elektromobilom sveta
Zákaz spaľovacích áut sa stal agendou EÚ. Slovensko je proti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár