Dlho očakávaný súboj: Tesla Model 3 Performance vs. BMW M3 | VIDEO

1

Tesla Model 3 Performance vs. BMW M3! Konečne sme sa dočkali jedného z najočakávanejších drag race súbojov posledného obdobia. Prečo je ich porovnanie také „dôležité“ a zaujímavé? A kto vyhral?

Tesla Model 3 bola vyvíjaná s tým, aby dokázala jazdnými vlastnosťami konkurovať modelu BMW 3. Podľa Elona Muska má byť pritom najvýkonnejšia verzia „Performance“ dokonca o 15 % rýchlejšia a lepšie manévrovateľnejšia ako BMW M3. Teraz však idú reči a papierové čísla bokom.

Pred pozretím videa

Na zvýšenie napätia pred vzájomným súboj spomínaných aktérov, je dobré si pripomenúť ich špecifikácie. Jednou z najdôležitejších je určite údaj o zrýchlení. Ten však nie je v prípade Tesly Model 3 Performance úplne jednoznačný, nakoľko merania majiteľov sa líšia od údaju výrobcu.

Model 3 je rýchlejší ako udáva výrobca

Už si pomaly zvykáme na podhodnocovanie parametrov Tesly Model 3 zo strany výrobcu. Týka sa to aj jej zrýchlenia. Veď v prípade bežnej verzie „Long Range RWD“ sa podarila namerať o 0,4 sekundy lepší čas, ako udáva Tesla (5,1 s – z 0 na 60 MPH).

Pri „Performance“ verzii bolo viackrát zaznamenané zrýchlenie z 0 na 60 MPH (97 km/h) za 3,1 až 3,2 sekundy. To znamená akceleráciu na úrovni superáut ako Ferrari 599 GTO, Ferrari Enzo, Koenigsegg CCR, McLaren F či Porsche 911 Carrera S Sport. Bude mať tak BMW M3 s lepším pomerom hmotnosti a výkonu, ale len so zadným náhonom šancu? Aby ste si vedeli lepšie tipnúť, uvádzame aj ďalšie parametre.

Súboj na papieri – porovnanie špecifikácií

Tesla Model 3 Performance
Motor: synchrónny + asynchrónny elektromotor

Pohon: obe nápravy
Výkon: 331 kW (450 k)
Krútiaci moment: 639 Nm
Zrýchlenie na 60 MPH/97 km/h: 3,5 s (údaj výrobcu)
Maximálna rýchlosť: 250 km/h
Hmotnosť: 1 847 kg
BMW M3
Motor: 3.0 l benzínový 6-valec s 2 turbami

Pohon: zadná náprava
Výkon: 333 kW (453 k)
Krútiaci moment: 600 Nm
Zrýchlenie na 60 MPH/97 km/h: 3,8 s
Maximálna rýchlosť: 280 km/h (bez obmedzovača)
Hmotnosť: 1 606 kg

Prekvapenie?

Tak čo, prekvapenie? Pre väčšinu zrejme nie. Veď Tesla Model 3 Performance má obrovskú výhodu v podobe maximálneho krútiaceho momentu dostupného už od prvej otáčky, čo je jednou z charakteristík elektrického motora. Zabudnúť samozrejme nemôžeme ani na lepšiu trakciu vďaka pohonu oboch náprav. Lepší pomer hmotnosti a výkonu tak BMW M3 nestačil.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 Performance je vraj lepšia ako BMW M3. Vie však driftovať?
Nové BMW 3 dostane plne elektrickú verziu! Dôkazom je testovacie vozidlo
Tesla Model 3P je v skutočnosti rýchlejšia. Akceleruje ako Ferrari Enzo | VIDEÁ

Zdroj: DragTimes/Youtube, titulná fotografia: VehicleVirgins/Youtube

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár