Top Gear test: „Tesla Model 3 Performance je lepšia ako BMW M3“

0

Renomovaná motoristická redakcia Top Gear uskutočnila porovnávací test modelov Tesla Model 3 Performance a BMW M3. Jeho výsledok pritom zhrnula do nadpisu: „Elektrika porazila benzín“ a podnadpisu: „Tesla Model 3 je lepšia ako BMW M3. Čo za tým stojí?

Elon Musk už počas vývoja Tesly Model 3 hovoril, že bude lepšia ako etalón triedy BMW 3. Neskôr dodal, že najvýkonnejšia verzia „porazí všetko v strednej triede“. Samozrejme, mnohí brali tieto vyhlásenia s „rezervou“. Niekoľko testov však už naznačilo, resp. potvrdilo minimálne subjektívnu pravdivosť týchto vyhlásení. A najnovšie aj test od Top Gear.

„Reprezentant majiteľov“ oboch vozidiel

Za týmto testom stojí skúsený motoristický novinár Jack Rix, ktorý priznáva, že nie je profesionálny pretekár. Dodáva však, že je „reprezentantom“ väčšiny majiteľov, ktorí sú vlastníkmi týchto špičkových sedanov. Test prebehol na okruhu Thunderhill Raceway v Kalifornii. V prípade BMW M3 treba povedať, že v teste bolo použité vozidlo radu 3 predchádzajúcej generácie, nakoľko „eMková“ verzia G20 nie je zatiaľ na trhu. BMW tiež nedisponovalo špeciálnym pretekárskym balíkom výbavy (Competition), aby bola zachovaná čo najväčšia cenová príbuznosť vozidiel.

4 porovnávacie disciplíny

Porovnávací test pozostával zo 4 disciplín, a to: šprintu z miesta (drag race) na 1/4 míle (cca 400 m), zrýchlenia z 0 na 160 km/h s následným zastavením, zajazdenia pretekárskeho okruhu na čas a driftovania.

V rámci drag race dosiala Tesla Model 3 Performance čas 11,9 s a maximálnu rýchlosť 181 km/h. BMW M3 to zvládlo za 12,6 s pri „maximálke“ 192 km/h. Test zrýchlenia na 160 km/h a následného zastavenia trval Tesle 13,1 s a BMW 13,8 s.

Aj v treťom porovnávacom teste zvíťazila Tesla Model 3 Performance, a to v rámci okruhovej jazdy na čas, keď 1  kolo zvládla za 1:34.07 min, zatiaľ čo BMW M3 za 1:35.96. V rámci Modelu 3 bol pritom aktivovaný tzv. Track mode, čiže traťový (závodný) režim. Ten je dostupný iba pre túto najvýkonnejšiu verziu Modelu 3, pričom Tesla o ňom hovorí, že dokáže urobiť z bežného vodiča závodníka.

Tesla celkovo lepšia, BMW však zábavnejšie

BMW M3 sa podarilo triumfovať aspoň v rámci poslednej disciplíny, ktorou bolo driftovanie. Jack Rix povedal, že v tomto smere bol „bavorák“ zábavnejším autom. Na záver Rix dodal, že Model 3 je lepší na mnohých frontoch, napriek tomu by na trať zobral BMW M3, a to kvôli väčšiemu uspokojeniu, ktoré vyplýva zo svižného charakteru vozidla.

Zdroje: Top Gear (vrátane titulného obrázku, via Youtube), Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Závodný režim Tesly Model 3 mení vodičov na pretekárov. Ako funguje?
Top Gear: Hyundai Kona Electric je najlepší cenovo dostupný elektromobil
BMW testuje 3 nové elektromobily. Spoznali sme aj ich dojazd

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár