Ako rýchlo sa nabíja európska Tesla Model 3 na nabíjačkách tretích strán?

0

Európa sa konečne dočkala Tesly Model 3, keď prvé vozidlá si prebrali zákazníci včera. Európska verzia je pritom špecifická nabíjacím portom CCS, vďaka čomu ju je možné nabíjať aj na rýchlobíjacích staniciach tretích strán. A jeden zo šťastných majiteľov už stihol zistiť ako rýchlo.

Po takmer 3 rokoch od spustenia rezervácií sa dočkali svojej Tesly Model 3 prví Európania. Bola tak započatá invázia amerického elektrického bestselleru na starom kontinente. Bude zrejme prekvapením, ak sa Model 3 nestane najpredávanejším európskym elektromobilom za tento rok.

Do jeho konca je však ešte ďaleko, a tak celkový predajný úspech bude záležať aj od referencií skorších majiteľov elektrickej novinky. Pred vyše mesiacom bolo v rámci Európy evidovaných takmer 14 000 objednávok. Pritom je aktuálne možné objednať len 2 najdrahšie verzie, a to „Long Range Battery/Dual Motor“ a „Performance“, ktoré začínajú na sume cca 58 000, resp. cca 69 000 €, v závislosti od jednotlivých trhov.

Dôležitú rolu tak zohrajú určite lacnejšie verzie „Mid Range Battery“ a „Standard Battery„, ktoré sa dostanú na trh neskôr. V prípade Mid Range verzie hovorí Elon Musk o možnom májovom spustení dodávok. Väčšina zákazníkov pravdepodobne čaká tieto verzie, pričom dovtedy budú určite pozorne sledovať skúsenosti európskych majiteľov „top variantov“ Tesly Modelu 3.

A jednou z podstatných vlastností, ktoré doteraz neboli známe, je aj rýchlosť nabíjania na nabíjacích staniciach mimo siete Tesla Supercharger. Tento atribút bude pritom určite zaujímať najmä záujemcov, ktorí pochádzajú z regiónov so slabším zastúpením rýchlonabíjačiek od Tesly, a teda aj Slovákov.

Nabíjanie štandardnej verzie na Superchargeri

Jeden z testov nabíjania Tesly Model 3 na Superchargeri ukázal, že americkú verziu je možné nabíjať až výkonom 117 kW. Maximum, ktoré by mal model zvládnuť, by malo byť pritom 120 kW. No a ako je na tom Model 3 v tomto smere pri nabíjaní na CCS rýchlonabíjačkách tretích strán?

Nabíjanie na CCS nabíjačke Ionity

Odpoveď znie veľmi dobre, kedže jeden z prvých  „eu-majiteľov“ otestoval rýchlosť nabíjania na nabíjacej stanici Ionity (zrejme 150 kW), pričom zaznamenal nabíjanie výkonom až 117 kW, čo predstavuje 770 km/hod. A to je rovnaká hodnota, ako v prípade nabíjania štandardného amerického Modelu 3 na rýchlonabíjačkách od Tesly.

tesla model 3 nabijanie ccs

Zdroj: Automobile-Propre.com

Z tohto hľadiska tak bude úplne jedno, či nabíjate svoj Model 3 na európskom Superchargeri alebo inej nabíjacej stanici podporujúcej takto rýchle nabíjanie cez konektor CCS. Možnosti najrýchlejšieho možného nabíjania sa tak podstatne rozširujú.

V tejto súvislosti sme zvedaví aj na celkový priebeh nabíjania, a teda ako dlho si dokáže Tesla Model 3 udržať vysokú mieru nabíjacieho výkonu. Ani v tomto smere by sme sa však nemali dočkať iných výsledkov. Uvidíme snáď už čoskoro.

Zdroj údajov z nabíjania a titulnej fotografie: Automobile-Propre cez Insideevs 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Supercharger od Tesly sa blíži. Aký výkon dokážu využiť modely značky?
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Teslu Model S a X bude možné nabíjať rýchlo aj na nabíjačkách tretích strán

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár