Tesla má chystať veľkú modernizáciu svojho bestselleru Model 3. Čo očakávať?

6

Podľa zdrojov agentúry Reuters chystá Tesla významnú modernizáciu svojho sedanu strednej triedy, Tesla Model 3, ktorý je najpredávanejším elektromobilom na svete. Čo od tejto modernizácie očakávať?

Ako vieme, Tesla svoje elektromobily aktualizuje priebežne (napr. zlepšuje rôzne vlastnosti a parametre či dopĺňa nové funkcie). A to pomocou softvérových aktualizácií na diaľku (OTA). Raz za čas však zavedie významné zmeny naraz.

A k takýmto zmenám došlo v prípade Modelu 3 v októbri 2020. Ten sa pritom dočkal zvýšenia dojazdu, a to zrejme aj vďaka implementácii zariadenie Octovalve, ktoré zvyšuje energetickú účinnosť vozidla. Pribudlo tiež elektrické ovládanie veka kufra.  A verzie Long Range a Performance sa dočkali zlepšenia akcelerácie.

Modernizovaná Tesla Model 3 prešla v roku 2020 aj miernym redizajnom. Odstránené boli exteriérové chrómové prvky (v rámci rámov okien či kľučiek), v interiéri boli vynovené napr. dizajnové prvky či stredová konzola. Aktuálna modernizácia by však mohla priniesť oveľa podstatnejšie zmeny.

Čo očakávať od modernizácie?

So správou o chystanej modernizácii prišla agentúra Reuters, ktorá sa dovoláva na 4 zdroje. Tie podľa agentúry nechceli byť menované, nakoľko modernizácia zatiaľ nebola oficiálne oznámená.

Modernizačný projekt nesie podľa zdrojov meno „Highland“ a okrem iného sa zameriava na zníženie počtu komponentov, zjednodušenie už tak pomerne „sparťanského“ interiéru či „funkcie, ktoré zákazníci Tesly oceňujú“ (týkať sa to má aj displeja). Podľa zdrojov Reuters by modernizácia mohla tiež zahŕňať redizajn exteriéru a zmeny v rámci pohonnej jednotky.

Vynovená Tesla Model 3 sa má začať vyrábať v Giga Shanghai v 3. kvartáli budúceho roku. Termín spustenia produkcie vo Fremonte sa nespomína.

Ďalšie náznaky zmien

Zdroje Reuters ohľadom modernizácie žiaľ neboli konkrétnejšie, a tak sa skúsme pozrieť na to, čoho by sme sa mohli dočkať na základe predchádzajúcich informácií, správ a vyjadrení.

V auguste sa objavila neoficiálna správa, že Tesla chystá modernizáciu interiéru modelov 3 a Y po vzore nových modelov S a X. Vynovené menšie modely tak majú prísť o ovládacie páčky po stranách volantu, pričom ovládanie „prevodových“ stupňov/jazdných režimov „PRND“ bude posuvné a „smerovky“ budú dotykové. Sme pritom zvedaví, či Tesla „riskne“ aj zavedenie kontroverzného volant yoke.

tesla model s interier facelift

Zdroj fotografie: Tesla

Čo sa týka ďalších zmien, logicky sa tu ponúka možnosť požívania veľkých odliatkov („gigacasting“) pre prednú a zadnú časť karosérie vozidla, ako je tomu v prípade Modelu Y. To pritom už dávnejšie naznačil aj Elon Musk s tým, že sa tak stane neskôr po implementácii v rámci Modelu Y. A gigacasting by mohol teoreticky priniesť aj nasadenie štrukturálnych batérií. Avšak pravdepodobne ešte so staršími batériovými článkami, nakoľko sa Tesle stále nepodarilo rozbehnúť masovú výrobu článkov 4680.

Nuž, uvidíme. Zatiaľ ide o neoficiálne správy. Tie však väčšinou dávajú zmysel, modernizácia Tesly Model 3 v spomínanom duchu by tak nemohla byť prekvapením.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla aktualizovala hodnoty dojazdu „európskeho“ Modelu Y aj Modelu 3
Tesly Model Y a 3 údajne dostanú nový systém ovládania podobný vlajkovým lodiam či Semi
Tesla Model 3 je 9. najpredávanejším autom bez ohľadu na druh pohonu za rok 2021

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Na teslách mi vadí „bezpohlavný“ dizajn karosérií a veľmi strohý a fádny interier! Ak v tom budú pokračovať, u mňa si nevrznú! Pri kúpe BEV ani tak nebudem klásť dôraz na super špičkové tabuľkové parametre, ako na dojem zo vzhľadu karosérie, jazdné vlastnosti, prívetivosť a pohodlnosť interiéru, a praktické prevádzkové vlastnosti! Asi v tom nebudem sám, lebo okrem tesiel sa sem-tam predávajú aj iné, menej dokonalé značky, ktoré sa akosi tiež postupne vylepšujú! 🙂

  2. Modernizácia bestselleru – je to super. U Tesly nič neobvyklé.
    Trochu mi však prebíja hlavou iná myšlienka – a síce: Kováč, drž sa kopyta. Určite som asi posledný človek na tejto planéte, ktorý môže kritizovať Elona Muska, ale načo sa púšťa do nejakého Twittera a pod.?
    Biznis mu ide skvele (Tesla a ďalšie jeho spoločnosti), je najbohatší človek na planéte a zbytočne tým rozdráždi investorov, akcie prudko padajú…
    Ale – je to asi daň. Daň za genialitu…

  3. Elon je na elektronické médiá „zaťažený“! Všetko, včítane reklamy, robí hlavne cez ne! Urobil čo urobil s tým Twitrom! Je to hlava tvrdohlavá, a preto sa mu podarila TESLA ako taká, a „napratá“ elektronikou s masmediálnou komunikáciou !!! Mama!, Elon je len jeden! …. 🙂

Pridajte komentár