Tesla ponúka Model 3 v „novej“ verzii s dojazdom až 634 km. Zatiaľ nie pre všetkých zákazníkov

0

Zdá sa, že Tesla sa zameriava okrem iného aj na zvýšenie dopytu po svojom sedane strednej triedy Tesla Model 3, ktorého predaje stagnujú. A aktuálne informácie nasvedčujú tomu, že to chce dosiahnuť aj rozšírením modelového radu o verziu s pohonom zadnej nápravy a kapacitne väčšou batériou „Long Range RWD“, ktorá ponúkne vôbec najvyšší dojazd v prípade tohto modelu. Má to však háčik. Zatiaľ by mal byť tento variant dostupný len pre B2B zákazníkov.

Podľa viacerých zdrojov Tesla chystá modernizáciu (vrátane faceliftu) svojho kumulatívne najpredávanejšieho elektromobilu, ktorým je Model 3. A tomu nasvedčujú aj maskované vozidlá jazdiace v blízkosti dizajnového centra spoločnosti v Kalifornii či údajné fotografie faceliftovaných vozidiel a ich častí.

Zásadnejšia modernizácia pritom môže byť jedným zo spôsobov, ako oživiť dopyt po tomto modeli, ktorý sa začal dodávať zhruba pred 5 rokmi. Ďalšou možnosťou je zlacnenie, ktoré v prípade Európy prebehlo pred pár dňami. A aktuálne sa dozvedáme, že Tesla rozšíri modelovú ponuku tohto modelu o „staronovú“ verziu, ktorá ponúkne vôbec najvyšší dojazd.

Prvotná správa

Web Drive Tesla Canada najskôr upozornil na správu webu Fleet Europe, v ktorej sa uvádzalo, že „Tesla predstavila nový variant Modelu 3“, ktorý je určený špeciálne pre firemné flotily v rámci európskeho trhu. Verzia s pohonom zadnej nápravy (RWD) a kapacitne väčšou z dostupných batérií („Long Range“ – kapacita zrejme 82 kWh brutto) má pritom ponúknuť dojazd 634 km (WLTP) za cenu od 47 990 €. Pre porovnanie, aktuálne dostupnou verziou Modelu 3 s najvyšším dojazdom je Long Range AWD – 602 km (WLTP) za cenu 51 000 € v rámci slovenského konfigurátora.

Zaujímavé je, že Tesla Model 3 Long Range RWD je vôbec prvou verziou, ktorá sa začala dodávať na trh, a to v polovici roka 2017. Z ponuky však bola stiahnutá zhruba po 1 a pol roku a na krátko sa ešte objavila v rámci čínskeho konfigurátora (v r. 2020). Tento model v tom čase ponúkal dojazd 523 km (EPA) a zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 4,9 s.

Potvrdenie z Tesly

Včera sa objavila v podstate oficiálna správa, ktorá potvrdzuje, že verzia Long Range RWD sa chystá na trh. Manažérka z britského zastúpenia spoločnosti Tesla Karen Bowen totiž prostredníctvom siete LinkedIn uviedla, že Model 3 Long Range s pohonom zadných kolies bude dostupný pre britských B2B zákazníkov za cenu od 46 990 GBP. Prvé dodávky majú byť pritom spustené v júni.

Takže minimálne na začiatok bude Tesla Model 3 Long Range RWD dostupná len pre „firemné flotily“. To sa však teoreticky môže zmeniť. Veď ak už Tesla nastavila svoje výrobné linky na výrobu tejto verzie a bude vidieť relevantný dopyt po „novom“ variante zo strany bežných zákazníkov, nemuselo by byť problémom rozšíriť výrobné kapacity. Na druhej strane, nová konfigurácia pre flotily môže byť len jedným zo spôsobov, ako vypredať súčasný model, resp. dostupné diely, predtým ako príde na trh „faceliftovaný“ Model 3 „Highland“. Uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Je toto modernizovaná Tesla Model 3 „Highland“?
Čo má priniesť modernizácia/facelift Tesly Model 3?
Dostane „nová“ Tesla Model 3 interiér na spôsob modelov S a X? Údajná fotografia to má naznačovať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár