Patent odhaľuje, ako chce Tesla využívať „tajuplnú“ interiérovú kameru

2

Nad vnútorným spätným zrkadlom Tesly Model 3 sa nachádza kamera, ktorej šošovka je nasmerovaná na pasažierov vozidla. Doteraz však nie je aktívna. Aktuálne publikovaná patentová prihláška Tesly odhaľuje minimálne jej prvotné využitie.

Elektromobily Tesla majú obrovské množstvo kamier, najmä kvôli systému Autopilot. Avšak Model 3 má jednu „navyše“. Dlhšiu dobu bola pritom zdrojom špekulácií. Aktuálne však už vieme, na čo všetko by sa mohla používať.

Spočiatku personalizácia vozidla

Podľa patentovej prihlášky spoločnosti Tesla, ktorú uverejnil Electrek, bude táto interiérová kamera Modelu 3 slúžiť na identifikáciu „prvého cestujúceho“, zrejme vodiča, na základe ktorej prebehne personalizácia vozidla podľa preddefinovaných nastavení.

Personalizácia by mala podľa patentu zahŕňať napríklad elektricky nastaviteľné prvky – sedadlo vodiča, spätné zrkadlá, predné zrkadlo, rádio, hudobné preferencie či preferencie z hľadiska jazdného režimu. Väčšinu z týchto nastavení pritom umožňuje aj aktuálny personalizačný systém na základe uložených profilov vodiča. Pomocou kamery však bude tento systém plne automatický.

Kamerový systém by však mohol podľa niektorých patentových obrázkov reagovať napríklad aj na mikrospánok vodiča či jeho zdravotné problémy. A na základe toho by mohol prebrať riadenie Autopilot.

Neskoršie využitie

Spomínané vyžitie interiérovej kamery Tesly Model 3 pritom pomerne nedávno naznačil aj Elon Musk. „Pravdepodobne budete chcieť dynamickú personalizáciu, takže keď nastúpite do vozidla, to rozpozná kto ste a čo všetko potrebuje, pričom sa automaticky nakonfiguruje podľa vašich preferencií,“ povedal vo všeobecnejšej rovine, pričom nespomenul interiérovú kameru.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Primárne využitie kamery by však malo zrejme súvisieť so sieťou Tesla Network, čo Musk spomenul v jednom zo svojich tweetov. Kamera by mala slúžiť na zaznamenávanie zákazníkov, pričom tento záznam by mohol byť veľmi užitočný napr. v prípade, že by majiteľ odhalil poškodenie interiéru vozidla. Takže možností využitia je viacero.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla si dala patentovať technológie, ktoré by jej mohli výrazne pomôcť
Patent poodhalil, prečo má solárna strecha od Tesly schopnosť „mimikry“
Tesly si samodiagnostikujú problém a automaticky predobjednajú náhradné diely

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Nuž, tieto teslácke šmírovačky sú dvojsečná zbraň. Na jednej strane sa mi tesly páčia, jak sú vymakané a ďaleko pred konkurenciou, ale tieto dvojsečné záležitosti ma od nich odrádzajú…

Pridajte komentár