Tesla má do Európy dovážať „lacnejší“ Model 3 vyrobený v Číne

0

Svetové agentúry prichádzajú so zaujímavou, no neoficiálnou informáciou ohľadom elektromobilu Tesla Model 3. Do Európy sa má totiž začať dovážať z Číny, kde ho vyrába miestna fabrika Giga Shanghai. Pre Európanov by to mohla byť teoreticky dobrá správa. A to po stránke ceny či dokonca kvality.

Európske verzie sedanu strednej triedy Tesla Model 3 sa vyrábajú v hlavnom závode Tesly, ktorý sídli v americkom Fremonte. Podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou, ktoré nechceli byť menované kvôli možným problémom, by sme sa však v Európe mali dočkať Modelu 3 „Made in China“, a to od konca tohto alebo začiatku budúceho roka, informujú agentúry Bloomberg a Reuters.

Nižšie výrobné náklady

To by pritom nemusela byť zlá správa. Je isté, že výrobné náklady Tesly Model 3 sú v Číne podstatne nižšie ako v USA. A to nielen kvôli oveľa lacnejšej pracovnej sile, ale zrejme aj z dôvodu „lacnejších“ lokálnych dodávateľov komponentov.

Teoreticky by sa to teda mohlo pretaviť aj do nižších obstarávacích cien týchto elektromobilov, v prípade, že to „nepokazia“ napr. vysoké dovozné náklady či clá. Nie je to pritom dávno, čo Elon Musk prehlásil, že ho „najviac otravuje fakt, že ich autá nie sú dostatočne cenovo dostupné“. A dodal, že to musia napraviť.

V Európe sa bude spočiatku vyrábať Model Y

Možnosti dovážať Teslu Model 3 z Číny teoreticky „neodporuje“ ani rozostavaný európsky závod Tesly v Nemecku (Giga Berlin), ktorý by mal spustiť výrobu áut okolo polovice budúceho roku. Spočiatku je totiž naplánovaná produkcia novinky Tesla Model Y. Termín možného spustenia výroby Modelu 3 nie je známy.

Tesla by tak mohla najskôr vykryť predpokladaný vysoký dopyt po elektrickom crossoveri Model Y a zároveň zabezpečiť nižšie ceny Modelu 3 na európskom trhu, v rámci ktorého sa objavuje čoraz viac nových elektrických modelov. A v USA by to mohlo priniesť zjednodušenie výroby a uvoľnenie kapacít pre domáci trh.

 Lepšia výrobná kvalita?

Možno trošku paradoxne znie predpoklad, že čínska Tesla Model 3 by mohla priniesť Európanom väčšiu kvalitu na úrovni továrenského spracovania ako tá aktuálna „Made in USA“. To však nemusí byť vylúčené, nakoľko Tesla neustále vylepšuje produkčné procesy a svoje továrne. Čínska „Gigafactory“ je pritom najnovšou továrňou, ktorú si kalifornská spoločnosť zároveň navrhla sama pre svoje potreby, zatiaľ čo staršiu americkú továreň, v ktorej sa už dávno predtým vyrábali spaľováky, kúpila.

Náznakom lepšej kvality výroby Tesly Model 3 „Made in China“ by mohla byť recenzia čínskeho novinára, ktorý vlastní Model 3 vyrobený v USA a ktorý otestoval čínsku verziu Modelu 3. Dôveryhodnejšiu výpovednú hodnotu by však mohli mať nezávislé zákaznícke prieskumy ohľadom kvality, resp. problémov automobilov, ktoré sa uskutočnili v USA a Číne.

Na záver pripomíname, že spomínaná novinka je neoficiálna a nepotvrdená. Informáciu pritom Tesla odmietla komentovať, uvádza Reuters.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla údajne uvažuje o veľkom znížení cien Modelu 3 vyrábaného v Číne
Novinár tvrdí, že v Číne vyrobená Tesla Model 3 je lepšia ako tá z USA
Tesla má byť najhoršia aj najlepšia v rámci „výrobnej“ kvality áut. Podľa toho kde

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár