Tesla Model 3 dosiahla v bezpečnostných testoch Euro NCAP výnimočné výsledky

1

Na základe výsledkov minuloročných bezpečnostných testov Amerického národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky už vieme, že Tesla Model 3 je najbezpečnejším vozidlom z hľadiska rizika poranenia, aké sa kedy zúčastnilo týchto testov. Aktuálne výsledky európskeho ekvivalentu amerických testov, Euro NCAP, priniesli Modelu 3 ďalšie prvenstvo.

V správe Euro NCAP sa uvádza, že Tesla Model 3 má za sebou silný debut s perfektným skóre v oblasti čelnej zrážky (8 bodov z 8), ktorá je základom hodnotenia bezpečnostných testov Euro NCAP už od roku 1997, kedy tento projekt vznikol.

V nej sa ďalej píše, že Model 3 ohromil obzvlášť v oblasti asistenčných systémov ako podpora jazdy v jazdnom pruhu, rýchlostný asistent a automatické núdzové brzdenie. Hodnotenie 94 % je pritom najlepším výsledkom od zavedenia ostatných dvoch najprísnejších protokolov pre roky 2018 a 2019.

Matthew Avery, vedúci výskumu spoločnosti Thatcham Research, ktorá vykonáva v spolupráci s Euro NCAP crash testy, pre Autoexpress povedal: „Tesla Model 3 dosiahla jedno z najvyšších skóre v oblasti bezpečnostných asistentov v histórii testov.“ Vôbec najvyššie skóre (95 %) dosiahlo v roku 2017 Volvo XC60, odvtedy sa však metodika hodnotenia sprísnila.

Využitie štrukturálnych výhod elektromobilov

Avery dodal, že Tesla odviedla skvelú prácu, keď využila štrukturálne výhody elektromobilov. Tými sú nízke ťažisko, vďaka batérií integrovanej do podlahy vozidla, ktorá navyše spevňuje vozidlo a absencia „tvrdého“ nepružného motora v prednej časti.

„Popredajné“ zvyšovanie bezpečnosti

Podľa stanoviska spoločnosti Tesla demonštrujú dosiahnuté výsledky v testoch Euro NCAP aj vplyv nedávnych vylepšení systému automatického núdzového brzdenia, ktoré boli implementované začiatkom tohto roku prostredníctvom softvérovej aktualizácie na diaľku.

Tesla tiež pripomína, že v máji zdarma rozšírila bezpečnostné systémy o 2 funkcie Autopilota, a to Lane Departure Avoidance a Emergency Lane Departure Avoidance. Prvá spomínaná funkcia upozorňuje vodiča viacerými spôsobmi na to, že opustil jazdný pruh (bez smerového signálu). Systém taktiež dokáže automaticky znížiť rýchlosť vozidla na 24 km/h a zapnúť výstražné svetlá, ak detekuje, že vodič nemá opakovane pri zapnutom adaptívnom tempomate ruky na volante.

Druhá spomínaná funkcia (Emergency Lane Departure Avoidance) dokáže po zistení, že vozidlo opustilo jazdný pruh, pričom hrozí kolízia alebo je vozidlo v blízkosti okraja cesty, automaticky vrátiť vozidlo do pôvodného jazdného pruhu. Tento systém sa pritom zapína pri zahájení každej jazdy. Možno ho však dodatočne vypnúť.

Tesla tiež zaviedla funkciu podmieneného zníženia rýchlosti na základe časových a poveternostných podmienok. Taktiež uvádza, že svoje bezpečnostné systémy neustále vylepšuje na základe miliárd dát z reálnej prevádzky, ktoré jej poskytujú vozidlá zákazníkov.

ZAŽI TESLU MODEL 3 NA VLASTNEJ KOŽI

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pozrite si neúspešné pokusy o prevrátenie Tesly Model X v rámci crash testov
Elektromobily a hybridy dopadli v crash testoch IIHS lepšie ako spaľováky
V Tesla Model 3 čelíte najnižšiemu riziku zranenia zo všetkých áut | VIDEÁ

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Bohužiaľ nič originálne mi nenapadá, iba môj komentár k predošlému článku o rekordnom štvrťroku z hľadiska výroby a dodávok vozidiel. Dovolím si preto napísať ten istý komentár ešte raz. Tu je:
    Milá Tesla! Vôbec, ale vôbec ma táto správa nešokovala. Čakali sme to a držali sme Ti palce!
    Táto správa ale asi skôr šokovala klasických „spaľovacích“ výrobcov. Už sa snáď definitívne prebudili zo svojho ropného sna.
    Držíme Ti palce naďalej!!!

Pridajte komentár