Nové verzie Tesly Model 3 majú podľa UDDS dojazd 730 km

2

Kalifornská agentúra pre kontrolu kvality ovzdušia CARB zverejnila certifikačný list pre modely Tesla Model 3 Dual Motor (AWD) a Performance. V ňom uvádza, že obe nové verzie dosahujú dojazd 730 km. Pozrime sa však na tento údaj z blízka.

Keďže sa Kalifornská agentúra CARB zameriava najmä na kontrolu kvality ovzdušia v mestách, jej certifikácia vozidiel prebieha na základe metodiky UDDS (Urban Dynamometer Driving Schedule). Jedná sa o metodický nástroj agentúry EPA, ktorý meria spotrebu vozidiel v rámci mestskej premávky v laboratórnych podmienkach.

2-násobne skreslený údaj

Ako sme už naznačili vyššie, 730 km sa podarilo namerať agentúre CARB v laboratórnych podmienkach, ktoré simulujú prevádzku vozidla v meste. A to prostredníctvom dynamometra. Tento údaj je tak skreslený hneď dvakrát. A to tým, že testovanie prebieha v „laboratóriu“ a nie na reálnych cestách, ako aj tým, že sa snaží simulovať spôsob jazdy v meste.

tesla model 3 awd performance dojazd

Zdroj: CARB cez Bozi Tatarevic/Twitter

Čo znamená „týchto“ 730 km v praxi?

Pre získanie lepšej predstavy o skutočnom dojazde nových verzií Tesly Model 3 AWD a Performance, treba porovnať tento dojazd s hodnotou nameranou podľa rovnakej metodiky pre aktuálne predávaný Model 3 „Long Range Battery“.

tesla model 3 long range battery dojazd

Zdroj: CARB cez Bozi Tatarevic/Twitter

Tesla Model 3 „Long Range Battery“ s pohonom zadnej nápravy dosahuje podľa Tesly dojazd 499 km. EPA namerala v praxi dokonca hodnotu 537 km (Poznámka: Tesla zrejme zámerne podhodnocuje Model 3, aby ho viac odlíšila od prémiových Modelov S a X). Táto verzia má podľa metodiky UDDS dojazd takmer 800 km.

Prekvapenie

To znamená, že nové modely by mali mať v praxi nižší dojazd. To je prekvapením, najmä v prípade verzie AWD, ktorá sa líši od verzie „Long Range Battery“ pohonom oboch náprav. Veď v prípade Modelov S a X platí, že verzie s pohonom oboch náprav sú efektívnejšie, a tým pádom majú aj väčší dojazd ako „zadokolky“. Vyššia efektivita tak zrejme neplatí v rámci mestskej prevádzky.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla predstavila Model 3 s pohonom 4×4 aj výkonnú verziu Performance | Špecifikácie
Tesla Model 3 Performance je vraj lepšia ako BMW M3. Vie však driftovať?
Ako rýchlo a za koľko sa nabije Tesla Model 3 na nabíjačke Supercharger? | TEST

Reakcia Elona Muska

Elon Musk na tieto výsledky zareagoval komentárom, že verzia AWD bude mať dojazd 499 km, to znamená rovnakú hodnotu ako v prípade „Long Range Battery“ verzie so zadným náhonom. Nuž, sme zvedaví na ďalšie testy a certifikácie. Najmä od EPA.

Zdroj: Bozi Tatarevic/Twitter cez Insideevs

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Jaromír Vegr EKOLO on

  Teorie je teorie a praxe je něco jiného.
  Úsporná jízda je hlavně o způsobu jízdy, schopnosti vyhovět možnostem pohonu a optimalizovat jej a zvážit vše pro a proti.
  Jezdit jako idiot dovede kdekdo. Za třicet let co jezdím na elektřinu jsem se něčemu naučil. Myslím si, že dovedu jezdit úsporně, ale „neumím“ jezdit rychle. Přežil jsem smrtelnou nehodu a vím, že život má člověk pouze jeden.
  Auta mají být lehká a lidé mají jezdit ohleduplně. Pak budeme schopni čelit energetické krizi, šetřit energii v dopravě a elektromobily nám tuto strategii všestranně umožňují.
  Teslou Model S 85 s nájezdem 300000 km lze najet na jedno nabití v běžném provozu přes 500 km.

 2. Akurat ste zabudli napisat ze modely S a X v „chill“ mode pohana predny (ten mensi) elektromotor. Preto maju taky dojazd a 100kWh bateriu. No uvidime aky, a ak vobec bude mat dojazd Tesla model 3 AWD len s prednym motorom – ak sa ta moznost samozrejma bude dat zapnut.

Pridajte komentár